تفاوت نسخه های ios سیسکو ، lan base – ip base – ip service – lan lite

مقایسه نسخه های IOS سیسکو

در این مقاله قصد داریم به مقایسه و برسی تفاوت بین نسخه های ios سوئیچ سیسکو مانند lan base و ip base و ip service و lan lite و Advanced IP Service بپردازیم . تا پایان همراه ما باشید .

شرکت cisco برای کاربرد های گوناگون ، ios های متفاوتی تولید کرده که با توجه به مقیاس کسب و کار مورد استفاده قرار میگیرد . نسخه های اصلی ios سیسکو و کاربرد آنها به شکل مختصر به شرح زیر میباشد .

  • Lan Lite  — مناسب برای کسب و کارهای کوچک 
  • Lan Base — مناسب برای کسب و کارهای کوچک و متوسط 
  • Ip Base —  مناسب برای کسب و کارهای  متوسط تا بزرگ 
  • Ip Service — مناسب برای کسب و کارهای بزرگ 
  • Advanced IP Service — نسخه پیشرفته تر ، Ip Service  با قابلیت های بیشتر 

مقاله مرتبط : نحوه اتصال به سوئیچ سیسکو

ویژگی های نسخه های مختلف ios سیسکو

در این مرحله از برسی تفاوت نسخه های ios سیسکو به مشخصات ios های سیسکو میپردازیم .

Lan Lite : این نسخه ios ،برای سوئیچ های خانواده catalyst سیسکو ، سری 2960 قابل استفاده بوده و از لایه 2 شبکه پشتیبانی میکند . سوئیچ های 10/100 و 10/100/1000 ، با 8 ، 24 ، و 48 پورت قابلیت استفاده از نسخه lan lite را دارند . این ورژن ios ، از سطح پایین تری از امنیت ( security ) و کیفیت خدمات ( QOS) برخوردار بوده و برای کسب و کارها و شرکت های کوچک مناسب است. 

Lan Base : این ورژن IOS ، از مسیریابی پیشرفته لایه 2 و لایه 3 (مسیریابی استاتیک)  پشتیبانی میکند . Lan base دارای امنیت پیشرفته  +Layer 2 و Auto QOS , DSCP mapping و همچنین دسترسی بهتر و مدیریت مقیاس پذیر میباشد .

IP Base:دسترسی کامل به امکانات لایه دو (Layer 2) , و مسیریابی پیشرفته در لابه 3 (Layer3) ، از ویژگی های این نسخه IOS است . همیچنین پشتیبانی از قابلیت rate limiting ، که کنترل میزان درخواست های ارسالی و دریافتی را بر عهده دارد و به دفاع از شبکه در مقابل حملات DoS میپردازد . از قابلیت های دیگر IOS نسخه IP-BASE میتوان به کیفیت خدمات پیشرفته (QoS) ، و لیست کنترل دسترسی ( ACL) , و پروتکل RIP ، اشاره کرد .

IP Services:این نسخه برای کسب و کارهای بزرگ و سازمان ها مناسب است . این نسخه هم مانند ورژن IP BASE ، از دسترسی کامل به لایه 2 و مسیریابی لایه 3 بهره میبرد . علاوه بر این ، از پروتکل های مسیریابی داینامیک یا OSPF ، و BGPv4 و EIGRP پشتیبنی میکند .

در تصویر زیر مقایسه نسخه های ios سیسکو ، به صورت اجمالی نشان داده شده .

تفاوت نسخه های ios سیسکو

.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
تماس با ما
× سوالی دارید ؟