آموزش نصب ios روتر سیسکو توسط TFTP

در مقاله نصب IOS سیسکو با XMODEM به آموزش آپدیت ios روتر های سیسکو توسط xmodem پرداختیم ، در این مقاله به آموزش نحوه آپدیت ios روتر سیسکو با tftp سرور میپردازیم .

مشکلی که برخی اوقات در آپدیت ios روتر ، با روش xmodem پیش می آید ، این است که با پیغام permission denied ، مواجه میشویم . برای رفع این مشکل میتوان از روش tftp سرور استفاده کنیم .

 

مراحل آپدیت ios روتر سیسکو با TFTP :

1- ابتدا باید به کارت شبکه سیستم خودمان ، آی پی استاتیک ip static اختصاص دهیم . وارد  قسمت network and sharing system شده و گزینه change adapter settings را انتخاب میکنیم .در صفحه باز شده ، روی کارت شبکه lan ، راست کلیک کرده و properties را انتخاب میکنیم . از صفحه باز شده  روی internet protocol version 4 (ipv4) کلیک میکنیم.در پنجره باز شده ، یک ip استاتیک و sunet mask مورد نظر را وارد میکنیم .برای مثال ما ip را برابر با 192.168.1.20 و subnet mask را 255.255.255.0 قرار دادیم .

 

 

2- یک کایل شبکه LAN ( پچکورد اترنت ) را به کارت شبکه سیستم متصل و سر دیگر کابل LAN را یکی از اینترفیس های اترنت روتر متصل میکنیم.

3- خب حالا باید برنامه tftp را در ویندوز نصب کنیم . ما از برنامه Tftpd64 استفاده کردیم و این آموزش با استفاده از این برنامه تهیه شده است .

برنامه TFTP برای نصب IOS روتر

 

4- برنامه Tftpd64 را اجرا کنید . در قسمت Current Directory و  با کلیک روی browse ،  فولدری رو که ios روتر در آن قرار دارد رو انتخاب میکنیم . معمولا ios با فرمت bin. میباشد .

نحوه آپدیت ios روتر سیسکو با tftp

 

5- در قسمت server interfaces ، آی پی آدرسی رو که در مرحله 1 به کارت شبکه کامپیوتر اختصاص دادیم رو انتخاب میکنیم .

نحوه آپدیت ios روتر سیسکو با tftp

6- در مرحله بعد با کابل کنسول به روتر سیسکو متصل میشویم . در حالی روتر در مود rommon mode است ، دستورات زیر را یک به یک وارد کرده و enter میکنیم .

 

    IP_ADDRESS=192.168.1.11 /router ip
IP_SUBNET_MASK=255.255.255.0 / subnet mask
DEFAULT_GATEWAY=192.168.1.1 /DEFAULT_GATEWAY
 TFTP_SERVER=192.168.1.20 /pc ip address
TFTP_FILE=878.bin /(ios name)
tftpdnld

تصویر کنسول روتر سیسکو :

آموزش نصب ios روتر سیسکو توسط TFTP

 

امیدوارم از مقاله نحوه آپدیت ios روتر سیسکو با tftp استفاده کرده باشید . در صورت نیاز تعمیر سوئیچ سیسکو و یا تعمیر سرور hp ، با ما در تماس باشید . 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
تماس با ما
× سوالی دارید ؟