سرور ProLiant DL360 G10 HPHPE ProLiant DL360 Gen10 Server

بیش از 8 نفر از خریداران این
محصول را پیشنهاد داده‌اند

5.00 (9)

18دیدگاه کاربران

برند: HPE دسته: , , ,

در انبار موجود نمی باشد

سرور ProLiant DL360 G10 HPHPE ProLiant DL360 Gen10 Server

بیش از 8 نفر از خریداران این
محصول را پیشنهاد داده‌اند

5.00 (9)

18دیدگاه کاربران

برند: HPE دسته: , , ,

موجود در انبار

ویژگی های محصول
  • کارکرده (استوک و ریفر)
  • نسل G10
  • پشتیبانی از پردازنده های نسل اول و دوم Intel Xeon
  • پشتیبانی از رم DDR4
  • پشتیبانی از انواع هارد HDD SSD NVMe
  • + موارد بیشتر - بستن
  • 12 ماه گارانتی معتبر شبکه گستران فرابورس
  • آماده ارسال فوری به تهران با پیک و سراسر کشور به صورت زمینی و هوایی
  • بسته بندی و ارسال توسط شبکه گستران فرابورس

55,000,000 تومان

محصولات مرتبط

نقد و بررسی اجمالی

سرور HP ProLiant DL360 G10 یک سرور رکمونت قدرتمند با پشتیبانی از پردازنده‌ های Intel Xeon Scalable، حداکثر 3 ترابایت رم DDR4 و درایوهای NVMe، SAS و SATA است که عملکردی عالی در مجازیسازی، پردازش ابری و دیتابیسها ارائه میدهد. این سرور با کنترلر RAID پیشرفته، مدیریت iLO 5 و امنیت قوی گزینه‌ ای ایده‌ آل برای کسب‌ و کارهایی است که به پایداری و کارایی بالا نیاز دارند. اگر به دنبال یک سرور قدرتمند و انعطافپذیر هستید، DL360 G10 انتخابی بینظیر است!

نقد و بررسی

سرور ProLiant DL360 G10 HP

سرور DL360 G10 HP یکی از سرورهای رکمونت قدرتمند و پرکاربرد شرکت HPE است که با طراحی فشرده 1U، پشتیبانی از دو پردازنده Intel Xeon Scalable، حداکثر ۲۴ اسلات حافظه DDR4 و قابلیت نصب انواع درایوهای SAS، SATA و NVMe، برای راه‌اندازی زیرساخت شبکه، مجازی‌سازی، پایگاه داده و سرویس‌های سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سرور HP با وجود عرضه نسل‌های جدیدتر، همچنان در بازار تجهیزات شبکه و سرورهای کارکرده مورد توجه قرار دارد؛ زیرا می‌توان آن را با هزینه‌ای کمتر از سرورهای جدید، متناسب با نیاز سازمان پیکربندی و ارتقا داد.

اما آیا خرید سرور HP DL360 G10 در شرایط فعلی همچنان انتخاب مناسبی است؟ کدام پردازنده برای آن بهتر است؟ تفاوت شاسی‌های 8SFF، 10SFF و 4LFF چیست؟ آیا امکان نصب VMware ESXi، Windows Server و کارت شبکه 10Gb روی آن وجود دارد؟ در این مقاله از شبکه گستران فرابورس، علاوه بر بررسی مشخصات فنی سرور DL360 Gen10، به انتخاب کانفیگ مناسب، محدودیت‌های سخت‌افزاری، روش‌های ارتقا، مشکلات رایج و نکاتی می‌پردازیم که هنگام خرید سرور نو یا دست‌دوم باید بررسی شوند.

فهرست مطالب

سرور DL360 G10 HP چیست؟

سرور HPE ProLiant DL360 Gen10 یک سرور سازمانی از خانواده ProLiant DL است که برای نصب در رک‌های استاندارد دیتاسنتری طراحی شده است. این مدل با ارتفاع یک یونیت، فضای کمی از رک را اشغال می‌کند و در عین حال قابلیت استفاده از دو پردازنده، حافظه ECC، کنترلر RAID سخت‌افزاری و منابع تغذیه افزونه را در اختیار مدیران شبکه قرار می‌دهد.

تفاوت اصلی DL360 G10 با کامپیوترهای معمولی تنها در قدرت پردازش نیست. این سرور برای فعالیت مداوم، مدیریت از راه دور، شناسایی خطاهای سخت‌افزاری و تعویض برخی قطعات بدون خاموش‌کردن سیستم طراحی شده است. قابلیت‌هایی مانند HPE iLO 5، حافظه SmartMemory، کنترلرهای Smart Array و پاورهای Hot-Plug، آن را برای محیط‌هایی مناسب می‌کنند که پایداری سرویس اهمیت زیادی دارد.

سرور DL360 G10 HP

از نظر سخت‌افزاری، این سرور از پردازنده‌های نسل اول و دوم Intel Xeon Scalable استفاده می‌کند. پردازنده‌های سازگار، بسته به مدل، می‌توانند تا ۲۸ هسته پردازشی داشته باشند. همچنین پشتیبانی از حافظه DDR4 ECC و ارتباط PCIe 3.0 امکان اجرای مجموعه‌ای از سرویس‌های سازمانی را فراهم می‌کند.

نکته مهم این است که DL360 Gen10 را نباید با DL360 Gen10 Plus اشتباه گرفت. این دو سرور از نظر نسل پردازنده، معماری حافظه، قابلیت‌های توسعه و سازگاری قطعات تفاوت دارند.

آیا سرور HP DL360 G10 هنوز ارزش خرید دارد؟

ارزش خرید این سرور بیش از هر چیز به نوع کاربرد، وضعیت سخت‌افزار و قیمت کانفیگ بستگی دارد. برای سازمانی که قصد راه‌اندازی چند ماشین مجازی، فایل سرور، سرور حسابداری، Active Directory یا یک پایگاه داده با بار کاری متوسط را دارد، DL360 Gen10 می‌تواند گزینه‌ای اقتصادی باشد. به‌ویژه اگر امکان تهیه قطعات سالم و سازگار با قیمت مناسب وجود داشته باشد.

در مقابل، برای پروژه‌هایی که به پردازنده‌های جدید، حافظه DDR5، اسلات‌های PCIe 5.0، مصرف انرژی بهینه‌تر یا شتاب‌دهنده‌های گرافیکی پیشرفته نیاز دارند، انتخاب نسل‌های جدیدتر منطقی‌تر خواهد بود. همچنین باید توجه داشت که وضعیت پایان فروش محصول با پایان پشتیبانی نرم‌افزاری و امنیتی یکسان نیست. برای تصمیم‌گیری درباره استفاده بلندمدت، باید وضعیت Firmware، قرارداد پشتیبانی و سازگاری سیستم‌عامل بررسی شود.

به‌طور کلی، خرید DL360 G10 زمانی توجیه بیشتری دارد که:

  • هدف، راه‌اندازی یک زیرساخت سازمانی با بودجه محدود باشد.
  • نرم‌افزارهای مورد استفاده با پردازنده‌های Xeon Scalable نسل اول یا دوم سازگار باشند.
  • نیاز به ظرفیت بالای GPU یا فناوری‌های جدید PCIe وجود نداشته باشد.
  • قطعات یدکی مانند فن، پاور، رم و هارد به‌راحتی قابل تهیه باشند.
  • هزینه مصرف برق و نگهداری در محاسبه قیمت نهایی لحاظ شده باشد.

بررسی طراحی ظاهری و شاسی سرور DL360 G10

یکی از ویژگی‌های مهم سرور HP DL360 G10 طراحی فشرده آن است. ارتفاع 1U باعث می‌شود بتوان تعداد بیشتری سرور را در یک رک نصب کرد، بدون اینکه به فضای زیادی نیاز باشد. البته کاهش ارتفاع شاسی محدودیت‌هایی نیز ایجاد می‌کند. فضای داخلی برای نصب کارت‌های توسعه، سیستم خنک‌کننده و تجهیزات ذخیره‌سازی نسبت به سرورهای 2U محدودتر است.

بدنه فلزی سرور برای استفاده در محیط‌های دیتاسنتری ساخته شده و پنل بالایی آن قابلیت بازشدن برای دسترسی به قطعات داخلی را دارد. در قسمت جلو، بسته به نوع شاسی، محفظه‌های نصب هارد، چراغ‌های وضعیت و پورت‌های مدیریتی قرار گرفته‌اند.

بررسی نمای جلویی سرور DL360 Gen10

طراحی پنل جلویی به نوع شاسی بستگی دارد. در مدل‌های SFF، محفظه‌ها برای درایوهای ۲.۵ اینچی طراحی شده‌اند؛ درحالی‌که نسخه LFF امکان استفاده از هاردهای ۳.۵ اینچی را فراهم می‌کند. در تصویر زیر نمای جلویی سرور DL360 G10 HP را با کیس 8SFF را مشاهده میکنیم:

قیمت خرید مشخصات سرور DL360 G10 اچ پی

  1. برچسب درایو ساپورت
  2. پنل قابل حذف برای دسترسی سریع
  3. سریال نامبر. تگ لیبل سرور DL360 G10 HP
  4. درگاه مدیای یونیورسال: که در تصویر 2 عدد هارد SFF SAS/SATAنشان داده شده است و میتوان از گزینه های: 2 عدد درایو هارد نوع SFF NVMe یا DVD-RW یا DVD-ROM به علاوه ی پورت نمایشگر و پورت USB 2.0 و یا 2 عدد Dual uFF استفاده نمود.
  5. دکمه روشن/استندبای و چراغ پاور سیستم
  6. چراغ سلامت سیستم
  7. چراغ وضعیت NIC
  8. چراغ و دکمه ی UID
  9. پورت USB 3.0
  10. پورت سرویس iLO
  11. درایو بی استاندارد از نوع 8 عدد هارد SAS/SATA

نمای جلویی با کیس پرمیوم سرور DL360 G10 HP از نوع 10SFF NVMe

سرور DL360 G10 HP نمای جلویی 10SFF

  1. لیبل پشتیبانی از درایو
  2. پنل قابل حذف دسترسی سریع
  3. سریال نامبر.
  4. دکمه ی روشن/استندبای و چراغ پاور سیستم
  5. چراغ سلامت سیستم
  6. چراغ وضعیت NIC سرور DL360 G10 HP
  7. چراغ یا دکمه ی UID
  8. پورت USB 3.0
  9. پورت سرویس iLO
  10. ماکزیمم تا 10 عدد هارد NVMe یا 8 عدد هارد SAS/SATA/NVMe به علاوه ی 2 عدد NVMe

نمای جلویی سرور DL360 G10 HP با کیس استاندارد 4LFF

نمای جلویی

  1. لیبل درایو ساپورت
  2. پنل قابل حذف برای دسترسی سریع
  3. بلنک که قابلیت جایگذاری DVD-RW یا DVD-ROM را دارد.
  4. سریال نامبر.
  5. بلنک که قابلیت جایگذاری پورت نمایشگر یا پورت کیت USB 2.0 را دارد.
  6. نمایشگر سیستم یا SID
  7. پورت سرویس iLO سرور DL360 G10 HP
  8. پورت USB 3.0
  9. دکمه و چراغ UID
  10. دکمه ی پاور و استندبای و چراغ پاور سیستم
  11. چراغ سلامت سیستم
  12. چراغ وضعیت NIC
  13. درایو bay از نوع SAS/SATA

تفاوت شاسی‌های 8SFF، 10SFF و 4LFF

یکی از مهم‌ترین تصمیم‌ها هنگام خرید سرور DL360 G10، انتخاب نوع شاسی است. تفاوت این مدل‌ها تنها در تعداد هارد نیست؛ نوع ذخیره‌سازی، ظرفیت قابل توسعه و تجهیزات جانبی نیز به آن وابسته است.

نوع شاسی ویژگی اصلی کاربرد مناسب
8SFF هشت محفظه اصلی ۲.۵ اینچی مجازی‌سازی و استفاده از SSD
10SFF امکان استفاده از ده درایو در پیکربندی سازگار ذخیره‌سازی پرسرعت و تعداد درایو بیشتر
4LFF چهار محفظه ۳.۵ اینچی ذخیره‌سازی حجیم با HDD

در شاسی 8SFF، بسته به تجهیزات نصب‌شده، امکان افزودن محفظه‌های اختیاری نیز وجود دارد. اما نباید تصور کرد که هر شاسی 8SFF بدون تغییر قطعات به نسخه 10SFF تبدیل می‌شود. برای این ارتقا ممکن است به Drive Cage، بک‌پلین، کابل و کنترلر سازگار نیاز باشد.

نسخه 4LFF معمولاً برای سازمان‌هایی مناسب‌تر است که به ظرفیت ذخیره‌سازی بالا با تعداد محدود هارد نیاز دارند. در مقابل، نسخه‌های SFF برای استفاده از SSDهای سازمانی و ایجاد آرایه‌های ذخیره‌سازی با عملکرد بالاتر انعطاف بیشتری دارند.

بررسی نمای پشتی سرور DL360 G10

پنل پشتی شامل مجموعه‌ای از پورت‌های مدیریتی، شبکه، منابع تغذیه و اسلات‌های توسعه است.

نمای پشتی سرور G10

  1. اسلات PCIe 3.0 شماره یک
  2. اسلات PCIe 3.0 شماره دو
  3. اسلات PCIe 3.0 شماره سه
  4. منبع تغذیه (پاور) شماره 2
  5. منبع تغذیه (پاور) شماره 1
  6. پورت VGA سرور DL360 G10 HP
  7. آداپتور 4x1Gbe
  8. پورت مدیریت iLO
  9. پورت سریال اختیاری
  10. پورت های USB 3.0 سرور DL360 G10 HP
  11. FlexibleLOM نوع 4x1GbE اختیاری

باید توجه داشت که تعداد پورت‌های شبکه در همه نسخه‌ها یکسان نیست. برخی مدل‌ها دارای آداپتور چهارپورتی 1GbE هستند و بعضی نسخه‌های Network Choice بدون کارت شبکه داده پیش‌فرض عرضه شده‌اند. بنابراین هنگام خرید، وجود چهار پورت شبکه را صرفاً از روی نام DL360 Gen10 فرض نکنید.

بررسی قطعات داخلی سرور DL360 G10

با برداشتن پنل بالایی، قطعات اصلی سرور قابل مشاهده هستند. مادربرد دارای دو سوکت پردازنده و مجموعاً ۲۴ اسلات حافظه است. در اطراف پردازنده‌ها، هیت‌سینک‌ها و ماژول‌های فن برای هدایت جریان هوا قرار دارند. از دیگر اجزای داخلی می‌توان به کنترلر ذخیره‌سازی، باتری یا خازن Smart Storage، رایزرهای PCIe، کانکتورهای بک‌پلین، اسلات MicroSD و مسیرهای کابل‌کشی اشاره کرد.

داخل شاسی سرور DL360 G10 HP

  1. برای کیس های 8SFF یا 4LFF به ازای یک پردازنده 5 عدد فن استاندارد و به ازای 2 پردازنده 7 عدد فن استاندارد
  2. گزینه ی اختیاری: خازن ترکیبی HPE Smart یا باتری استوریج HPE Smart
  3. تا حداکثر 2 عدد CPU و در تصویر با هیت سینک استاندارد نشان داده شده است.
  4. اسلات کارت MicroSD
  5. گزینه ی اختیاری: تشخیصگر تغییر شاسی سرور DL360 G10 HP
  6. کانکتور پاور بک پلین هارد درایو
  7. کانکتور دوگانه داخلی USB 3.0
  8. کنترلر Smart Array و در تصویر نوع a را میبینیم.
  9. تا حداکثر 2 عدد منبع تغذیه (پاور) ثانوی
  10. رایزر ثانوی از نوع PCIe 3.0 (برای CPU 2)
  11. باتری سیستم
  12. TPM 2.0 (اختیاری)
  13. رایزر اصلی PCIe 3.0 باری CPU 1 (نوع استاندارد: اتصال پاور GPU به اضافه ی 1×16 و 1×8) و گزینه ی بعدی: 2 عدد SATA M.2 به علاوه ی 2×16 و گزینه ی بعدی قابل اجرا در کیس 8SFF : دو عدد هارد 4 NVMe به علاوه ی 1×16 و 1×8
  14. گزینه: پورت نمایشگر جلویی یا USB 2.0
  15. FlexibleLOM پشتیبانی شده توسط انواع NIC تا 25GbE
  16. پورت یک SATA x4
  17. پورت دو SATA x4
  18. پورت سه SATA x2
  19. پورت چهار SATA x1
  20. کانتکتور جلویی پاور USB 3.0
  21. درایو نوری یا پورت پنج SATA سرور DL360 G10 HP
  22. اسلات های DIMM DDR4 و در تصویر نوع رایج که دارای 24 DIMM است را میبینیم.

یکی از نکات مهم در طراحی این سرور، وابستگی بخشی از قابلیت‌های توسعه به پردازنده دوم است. برای مثال، استفاده از اسلات PCIe متصل به CPU دوم، بدون نصب پردازنده دوم امکان‌پذیر نیست. همچنین تعداد فن‌های موردنیاز به تعداد پردازنده‌ها، نوع شاسی و تجهیزات نصب‌شده بستگی دارد. استفاده از قطعات نامناسب ممکن است باعث افزایش دور فن یا ایجاد هشدار سخت‌افزاری شود.

پردازنده‌های سازگار با سرور HP DL360 G10

سرور DL360 Gen10 از خانواده پردازنده‌های Intel Xeon Scalable نسل اول و دوم پشتیبانی می‌کند. این پردازنده‌ها در سری‌های Bronze، Silver، Gold و Platinum عرضه شده‌اند. انتخاب پردازنده باید بر اساس تعداد ماشین‌های مجازی، نوع نرم‌افزار، فرکانس موردنیاز، مصرف انرژی و بودجه انجام شود.

برخلاف تصور رایج، پردازنده‌ای که تعداد هسته بیشتری دارد الزاماً در تمام کاربردها عملکرد بهتری ارائه نمی‌دهد. برخی نرم‌افزارها به فرکانس بالاتر وابسته‌اند و بعضی دیگر از تعداد هسته بیشتر بهره می‌برند.

تفاوت پردازنده‌های Xeon نسل اول و دوم

پردازنده‌های نسل اول Xeon Scalable شامل مدل‌هایی مانند Gold 6138، Gold 6148 و Silver 4114 هستند. در نسل دوم، مدل‌هایی مانند Gold 6230، Gold 6248R و Silver 4214 عرضه شدند که بسته به مدل، امکانات پردازشی و پشتیبانی حافظه متفاوتی ارائه می‌کنند.

یکی از تفاوت‌های مهم، پشتیبانی از سرعت حافظه بالاتر در برخی پردازنده‌های نسل دوم است. همچنین تعدادی از مدل‌های نسل دوم از ظرفیت حافظه بیشتری پشتیبانی می‌کنند.

البته ارتقای پردازنده نسل اول به نسل دوم نباید بدون بررسی سازگاری انجام شود. HPE برای این تغییر محدودیت‌هایی در ارتقای میدانی تعریف کرده است؛ بنابراین صرفاً یکسان بودن سوکت پردازنده به معنای پشتیبانی از ارتقا نیست.

تفاوت Xeon Bronze، Silver، Gold و Platinum

  • پردازنده‌های Bronze: برای بارهای کاری سبک و سرویس‌هایی مناسب‌اند که به توان پردازشی زیادی نیاز ندارند. محدودیت فرکانس، تعداد هسته و امکانات پردازشی باعث می‌شود این سری برای مجازی‌سازی سنگین انتخاب اول نباشد.
  • پردازنده‌های Silver: تعادل مناسبی میان هزینه، تعداد هسته و مصرف انرژی دارند. برای فایل سرور، سرویس‌های شبکه و برخی محیط‌های مجازی‌سازی کوچک قابل بررسی هستند.
  • پردازنده‌های Gold: برای بارهای کاری سنگین‌تر، تعداد بیشتر ماشین‌های مجازی و پایگاه داده انتخاب انعطاف‌پذیرتری محسوب می‌شوند. مدل‌های این خانواده از نظر تعداد هسته و فرکانس تفاوت زیادی دارند.
  • پردازنده‌های Platinum: برای محیط‌هایی مناسب‌اند که به ظرفیت پردازشی بالا و ویژگی‌های خاص پردازنده نیاز دارند. بااین‌حال قیمت بالاتر این سری همیشه به معنای ارزش خرید بیشتر برای همه پروژه‌ها نیست.

بهترین پردازنده برای سرور DL360 G10 کدام است؟

پاسخ به این سؤال به نوع استفاده بستگی دارد. برای یک فایل سرور یا سرور حسابداری سبک، پردازنده Silver می‌تواند کافی باشد. برای اجرای چندین ماشین مجازی، پردازنده‌هایی مانند Gold 6138 یا مدل‌های مناسب نسل دوم گزینه‌های قابل بررسی هستند. اگر نرم‌افزار سازمان به عملکرد تک‌هسته‌ای حساس باشد، انتخاب پردازنده‌ای با فرکانس بالاتر ممکن است بهتر از پردازنده‌ای با هسته‌های بیشتر باشد.

نوع استفاده ویژگی مهم پردازنده نمونه قابل بررسی
فایل سرور و سرویس‌های سبک هزینه مناسب و توان کافی Silver 4114 یا 4214
مجازی‌سازی متوسط تعداد هسته مناسب Gold 6138
مجازی‌سازی پرتراکم هسته بیشتر و ظرفیت حافظه Gold 6230 یا 6248R
نرم‌افزار حساس به فرکانس فرکانس بالاتر Gold 6244
بارهای پردازشی سنگین تعداد هسته و توان پردازشی بالا مدل‌های سازگار Platinum

این جدول یک راهنمای اولیه است و به معنای تأیید قطعی بهترین پردازنده برای هر پروژه نیست. برای مثال، در محیط VMware باید هزینه لایسنس مبتنی بر هسته، تعداد VMها و نسبت تخصیص vCPU نیز بررسی شود.

آیا می‌توان دو پردازنده متفاوت روی DL360 G10 نصب کرد؟

برای پیکربندی دوپردازنده‌ای، استفاده از دو CPU سازگار و همسان مطابق الزامات HPE توصیه و در پیکربندی‌های پشتیبانی‌شده الزامی است. استفاده از پردازنده‌هایی با مدل، فرکانس یا مشخصات متفاوت می‌تواند باعث عدم راه‌اندازی سیستم یا ایجاد خطا شود. همچنین پردازنده‌های دارای پسوند U برای پیکربندی تک‌سوکتی طراحی شده‌اند و نباید آن‌ها را برای نصب دوپردازنده‌ای انتخاب کرد. پیش از خرید پردازنده دوم، باید هیت‌سینک، فن‌های لازم، حافظه و سازگاری مدل CPU بررسی شود.

بررسی حافظه رم سرور DL360 G10

حافظه رم یکی از مهم‌ترین بخش‌های سرور HP DL360 G10 است؛ زیرا بسیاری از کاربردهای این سرور، به‌ویژه مجازی‌سازی و پایگاه داده، به ظرفیت و پهنای باند حافظه وابسته هستند. این سرور دارای ۲۴ اسلات DDR4 DIMM است که ۱۲ اسلات به هر پردازنده اختصاص دارد. هر پردازنده دارای شش کانال حافظه است و در هر کانال امکان نصب دو ماژول DIMM وجود دارد. بنابراین برای استفاده از تمام ۲۴ اسلات، باید هر دو پردازنده نصب شده باشند.

قیمت خرید سرور DL360 G10 HP با گارانتی

سرور DL360 G10 از چه رم‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

انواع اصلی حافظه قابل استفاده شامل موارد زیر هستند:

  • DDR4 ECC RDIMM
  • DDR4 ECC LRDIMM
  • HPE NVDIMM در پیکربندی‌های سازگار
  • HPE Persistent Memory در پیکربندی‌های خاص

حافظه RDIMM برای بسیاری از کاربردهای سازمانی انتخاب مناسبی است. در مقابل، LRDIMM امکان استفاده از ظرفیت‌های بالاتر را فراهم می‌کند. استفاده هم‌زمان از RDIMM و LRDIMM در یک پیکربندی پشتیبانی نمی‌شود. همچنین رم‌های معمولی دسکتاپ، حتی اگر از نوع DDR4 باشند، جایگزین مناسبی برای حافظه سازمانی مورد تأیید سرور نیستند.

حداکثر ظرفیت رم DL360 Gen10 چقدر است؟

ظرفیت قابل پشتیبانی به نوع حافظه، مدل پردازنده و نحوه چینش ماژول‌ها بستگی دارد. در پیکربندی‌های مستندشده توسط HPE:

  • با RDIMMهای ۶۴ گیگابایتی، ظرفیت حداکثر حدود ۱.۵ ترابایت است.
  • با LRDIMMهای ۱۲۸ گیگابایتی، ظرفیت حداکثر ۳ ترابایت است.
  • در پیکربندی‌های خاص Persistent Memory، ظرفیت اسمی تا ۶ ترابایت مطرح شده است.

نکته مهم این است که Persistent Memory را نباید معادل مستقیم رم DDR4 معمولی دانست. این فناوری کاربرد، محدودیت و شرایط پشتیبانی متفاوتی دارد. بنابراین هنگام بررسی ظرفیت رم، باید میان حافظه DRAM و Persistent Memory تفاوت قائل شد.

تفاوت رم 2666 و 2933 در سرور DL360 G10

سرعت حافظه به پردازنده، نوع ماژول و تعداد DIMMهای نصب‌شده در هر کانال بستگی دارد. پردازنده‌های نسل دوم سازگار می‌توانند از سرعت‌های بالاتر مانند 2933MT/s پشتیبانی کنند؛ اما نصب رم 2933 به‌تنهایی تضمین نمی‌کند که حافظه با همین سرعت کار کند.

اگر پردازنده یا چینش DIMM محدودیت داشته باشد، سرعت حافظه کاهش پیدا می‌کند. برای مثال، استفاده از تعداد زیادی ماژول در پیکربندی دو DIMM در هر کانال ممکن است باعث محدودشدن سرعت عملیاتی شود. به همین دلیل، برای خرید رم باید علاوه بر ظرفیت، تعداد ماژول‌ها و چیدمان پیشنهادی HPE نیز بررسی شود.

بهترین مقدار رم برای VMware ESXi چقدر است؟

در محیط مجازی‌سازی، مقدار رم موردنیاز به تعداد VMها و سرویس‌های در حال اجرا بستگی دارد.

نوع محیط ظرفیت پیشنهادی اولیه
آزمایشگاه و تست 32 تا 64GB
چند ماشین مجازی سبک 64 تا 128GB
مجازی‌سازی سازمانی متوسط 128 تا 256GB
تعداد بیشتر VM یا دیتابیس 256 تا 512GB یا بیشتر

این اعداد ظرفیت‌های پیشنهادی برای برنامه‌ریزی اولیه هستند و محدودیت سخت‌افزاری سرور محسوب نمی‌شوند.

برای نمونه، اگر قرار باشد هشت ماشین مجازی با میانگین ۱۲ گیگابایت حافظه اجرا شوند، مجموع حافظه اختصاص‌یافته به VMها برابر ۹۶ گیگابایت خواهد بود. در این شرایط باید فضای کافی برای Hypervisor، رشد سرویس‌ها و سربار مدیریتی نیز در نظر گرفت.

خرید رم بیش از نیاز، هزینه اولیه را افزایش می‌دهد؛ اما کمبود رم نیز می‌تواند باعث افزایش Swap و کاهش محسوس عملکرد ماشین‌های مجازی شود.

چرا سرور تمام رم نصب‌شده را شناسایی نمی‌کند؟

شناسایی‌نشدن بخشی از حافظه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

  1. نصب رم در اسلات نامناسب
  2. ناسازگاری ماژول با پردازنده
  3. ترکیب نادرست RDIMM و LRDIMM
  4. خرابی یکی از ماژول‌ها
  5. مشکل در سوکت پردازنده یا کانال حافظه
  6. نصب رم در اسلات‌های مربوط به CPU دوم، بدون وجود آن پردازنده
  7. تنظیمات حافظه یا Firmware

برای عیب‌یابی، ابتدا باید وضعیت DIMMها در iLO بررسی شود. سپس می‌توان با مراجعه به System Utilities و گزارش‌های سلامت سخت‌افزار، اسلات یا کانال دارای مشکل را شناسایی کرد. تعویض تصادفی ماژول‌ها بدون توجه به ترتیب نصب حافظه ممکن است تشخیص مشکل را دشوارتر کند.

بررسی هارد و فضای ذخیره‌سازی سرور DL360 G10

سرور DL360 Gen10 از گزینه‌های متنوع ذخیره‌سازی پشتیبانی می‌کند و می‌توان آن را برای ظرفیت بالا، سرعت بیشتر یا ترکیبی از این دو هدف پیکربندی کرد. در انتخاب هارد، نوع شاسی، بک‌پلین، کنترلر و نیاز نرم‌افزار اهمیت دارد.

تفاوت هاردهای SAS، SATA و NVMe

  • هارد SATA: معمولاً برای ذخیره‌سازی اقتصادی و کاربردهایی مناسب است که به بیشترین عملکرد I/O نیاز ندارند. مدل‌های HDD SATA برای آرشیو و نگهداری فایل‌های حجیم قابل بررسی هستند.
  • هارد SAS: برای محیط‌های سازمانی طراحی شده و بسته به مدل می‌تواند امکانات و ویژگی‌های مناسبی برای بارهای کاری مداوم ارائه کند. SAS در مدل‌های HDD و SSD موجود است.
  • درایو NVMe: از مسیر PCIe استفاده می‌کند و می‌تواند تأخیر کمتر و تعداد عملیات ورودی و خروجی بیشتری نسبت به بسیاری از درایوهای SAS و SATA ارائه دهد.

بااین‌حال، نصب NVMe به وجود بک‌پلین و مسیر ارتباطی سازگار نیاز دارد. نمی‌توان هر SSD NVMe را صرفاً به دلیل یکسان بودن اندازه فیزیکی در محفظه SAS/SATA نصب کرد.

بهترین هارد برای نصب VMware ESXi

اگر قرار است چند ماشین مجازی روی DL360 G10 اجرا شوند، انتخاب SSD سازمانی می‌تواند نسبت به HDD تأثیر زیادی بر سرعت پاسخ‌گویی سیستم داشته باشد. ماشین‌های مجازی معمولاً عملیات خواندن و نوشتن تصادفی زیادی تولید می‌کنند. به همین دلیل، معیارهایی مانند IOPS، تأخیر و تحمل نوشتن اهمیت دارند.

برای محیط‌های کوچک، استفاده از دو SSD سازمانی در RAID 1 می‌تواند گزینه‌ای ساده برای افزایش تحمل خرابی یک درایو باشد. در محیط‌های بزرگ‌تر، می‌توان از آرایه‌های RAID 10 یا معماری ذخیره‌سازی مجزا استفاده کرد. البته RAID جایگزین Backup نیست و خرابی کنترلر، حذف اشتباه اطلاعات یا حمله باج‌افزاری همچنان می‌تواند داده‌ها را تهدید کند.

سرور DL360 G10 HP اچ پی

آیا می‌توان SSD معمولی روی سرور DL360 G10 نصب کرد؟

از نظر فنی، برخی SSDهای استاندارد ممکن است توسط کنترلر و بک‌پلین شناسایی شوند؛ اما شناسایی‌شدن به معنای سازگاری کامل و پشتیبانی رسمی HPE نیست. درایوهای غیرموردتأیید ممکن است مشکلاتی مانند موارد زیر ایجاد کنند:

  • نمایش‌ندادن اطلاعات سلامت و Wear Level
  • ناسازگاری Firmware
  • عملکرد نامناسب در بارهای نوشتن سنگین
  • هشدارهای سخت‌افزاری
  • نبود قابلیت‌های محافظت از داده هنگام قطع برق

برای سرویس‌های حساس، بهتر است از SSDهای Enterprise سازگار با کنترلر استفاده شود.

تفاوت SSD Enterprise با SSD معمولی

SSDهای سازمانی معمولاً برای بارهای کاری مداوم، الگوهای نوشتن مشخص و نیازهای پایداری طراحی می‌شوند. هنگام خرید باید به شاخص DWPD یا تعداد دفعات نوشتن کامل ظرفیت در روز توجه کرد. برای مثال، یک SSD با ظرفیت ۹۶۰ گیگابایت و تحمل ۱ DWPD در دوره ضمانت تعریف‌شده، برای حدود ۹۶۰ گیگابایت نوشتن روزانه رتبه‌بندی شده است.

البته این عدد به‌تنهایی نشان‌دهنده سرعت یا طول عمر واقعی در همه شرایط نیست. کیفیت کنترلر، نوع NAND، دما و الگوی بار کاری نیز اهمیت دارند. برای دیتابیس‌های پرتراکنش یا محیط‌هایی با نوشتن سنگین، انتخاب SSDهای Mixed Use یا Write Intensive می‌تواند مناسب‌تر از مدل‌های Read Intensive باشد.

بررسی رید کنترلر در سرور HP DL360 G10

رید کنترلر وظیفه مدیریت آرایه‌های ذخیره‌سازی را بر عهده دارد. سرور DL360 Gen10 بسته به پیکربندی می‌تواند از کنترلر نرم‌افزاری تعبیه‌شده یا کنترلرهای سخت‌افزاری HPE Smart Array استفاده کند. مدل‌هایی مانند E208i-a و P408i-a از گزینه‌های شناخته‌شده این نسل هستند. تفاوت کنترلرها در امکانات رید ، تعداد و نوع درایوهای قابل پشتیبانی، حافظه کش و قابلیت‌های مدیریتی است.

رید کنترلر در سرور HP DL360 G10

تفاوت کنترلر E208i و P408i

رید کنترلر E208i برای کاربردهایی طراحی شده که به قابلیت‌های اصلی RAID نیاز دارند. در مقابل، P408i از خانواده Performance است و در پیکربندی‌های مناسب می‌تواند امکانات پیشرفته‌تری مانند حافظه کش محافظت‌شده ارائه کند.

وجود کش مناسب در برخی بارهای کاری، به‌ویژه عملیات نوشتن، اهمیت دارد. بااین‌حال عملکرد نهایی به نوع درایو، سطح RAID و تنظیمات کنترلر بستگی دارد. هنگام خرید کنترلر کارکرده، بررسی سلامت Smart Storage Battery یا خازن مرتبط نیز ضروری است.

RAID 0، RAID 1، RAID 5 یا RAID 10؟

انتخاب رید باید با توجه به تعداد هارد، نوع داده و میزان اهمیت پایداری انجام شود.

سطح RAID حداقل تعداد درایو ویژگی اصلی
RAID 0 2 عملکرد و ظرفیت بدون تحمل خرابی
RAID 1 2 نگهداری نسخه آینه‌ای داده
RAID 5 3 تحمل خرابی یک درایو
RAID 10 4 ترکیب Mirror و Stripe

برای ماشین‌های مجازی حساس به تأخیر، RAID 10 می‌تواند گزینه مناسبی باشد؛ زیرا معمولاً عملکرد نوشتن و بازسازی قابل‌پیش‌بینی‌تری نسبت به برخی آرایه‌های Parity ارائه می‌کند. در مقابل، RAID 5 برای همه بارهای کاری انتخاب مناسبی نیست، به‌خصوص اگر از هاردهای حجیم و عملیات نوشتن سنگین استفاده شود.

چرا هارد در سرور شناسایی می‌شود اما در ویندوز دیده نمی‌شود؟

یکی از مشکلات رایج هنگام نصب Windows Server این است که هاردها در ابزار مدیریتی کنترلر دیده می‌شوند، اما نصب‌کننده ویندوز هیچ دیسکی نمایش نمی‌دهد. علت می‌تواند ایجادنشدن Logical Drive یا نبود درایور کنترلر باشد. برای رفع مشکل باید ابتدا وضعیت آرایه در HPE Smart Storage Administrator بررسی شود.

اگر از RAID سخت‌افزاری استفاده می‌شود، لازم است Logical Drive مناسب ایجاد شده باشد. سپس در صورت نیاز، درایور کنترلر از منبع رسمی و سازگار با نسخه سیستم‌عامل بارگذاری شود. نباید بدون بررسی وضعیت آرایه، اقدام به حذف یا ایجاد مجدد RAID کرد؛ زیرا ممکن است اطلاعات موجود از دست برود.

نصب VMware ESXi روی سرور DL360 G10

یکی از کاربردهای مهم این سرور، اجرای زیرساخت مجازی‌سازی VMware است. با نصب ESXi می‌توان چندین سیستم‌عامل و سرویس را روی یک سخت‌افزار فیزیکی اجرا کرد و منابع CPU، RAM، شبکه و ذخیره‌سازی را میان ماشین‌های مجازی تقسیم کرد. برای مثال، یک سازمان می‌تواند روی یک سرور DL360 Gen10 سرویس‌های زیر را اجرا کند:

  • Active Directory و DNS
  • فایل سرور
  • سرور نرم‌افزار حسابداری
  • ماشین مجازی Linux
  • سرور مانیتورینگ
  • سرویس Backup
  • سرور برنامه‌های داخلی

البته اجرای همه این سرویس‌ها روی یک سرور فیزیکی، یک نقطه خرابی مشترک ایجاد می‌کند. برای سرویس‌های حیاتی باید طراحی Backup، بازیابی و در صورت نیاز High Availability انجام شود.

کدام نسخه ESXi برای DL360 G10 مناسب است؟

انتخاب نسخه ESXi نباید صرفاً بر اساس جدیدترین نسخه موجود انجام شود. باید مدل پردازنده، کارت شبکه، کنترلر ذخیره‌سازی، نسخه BIOS و Firmware با فهرست سازگاری رسمی VMware/Broadcom تطبیق داده شوند.

ESXi 7 و برخی پیکربندی‌های ESXi 8 از گزینه‌هایی هستند که می‌توان برای این نسل بررسی کرد؛ اما پشتیبانی دقیق به قطعات نصب‌شده و Build نرم‌افزار وابسته است. برای محیط عملیاتی، استفاده از نسخه‌ای که پشتیبانی امنیتی آن پایان یافته، بدون برنامه مدیریت ریسک مناسب نیست.

نصب ESXi روی SD Card یا SSD؟

در گذشته، نصب ESXi روی کارت SD یا USB در بسیاری از سرورها رایج بود. اما با افزایش نیازهای نوشتن سیستم و تغییرات نسخه‌های جدیدتر ESXi، این روش برای بسیاری از استقرارهای جدید توصیه نمی‌شود.

برای راه‌اندازی پایدارتر، استفاده از رسانه بوت مقاوم و موردپشتیبانی مانند SSD مناسب، بسته به نسخه Hypervisor، انتخاب بهتری است. در طراحی بوت باید فضای موردنیاز سیستم، دوام رسانه و قابلیت بازیابی در صورت خرابی در نظر گرفته شود.

آیا DL360 G10 برای مجازی‌سازی سنگین مناسب است؟

این سرور از نظر پردازنده و حافظه قابلیت اجرای تعداد قابل‌توجهی ماشین مجازی را دارد؛ اما ظرفیت واقعی به نوع VMها بستگی دارد. برای مثال، اجرای ۲۰ ماشین مجازی سبک با سرویس‌های اداری ممکن است فشار کمتری از اجرای پنج ماشین مجازی دیتابیس سنگین ایجاد کند. عوامل تعیین‌کننده عبارت‌اند از:

  • تعداد هسته‌های فیزیکی CPU
  • نسبت تخصیص vCPU
  • ظرفیت حافظه و میزان مصرف واقعی
  • سرعت و تأخیر ذخیره‌سازی
  • پهنای باند شبکه
  • الگوی مصرف سرویس‌ها
  • محدودیت‌های لایسنس نرم‌افزار

به همین دلیل، نمی‌توان یک عدد ثابت برای حداکثر تعداد VMهای قابل اجرا روی DL360 Gen10 اعلام کرد.

نصب Windows Server روی DL360 Gen10

سرور DL360 G10 برای اجرای سرویس‌های ویندوزی نیز استفاده می‌شود. نصب Windows Server می‌تواند از طریق رسانه USB، درایو مجازی iLO یا ابزارهای نصب سازگار انجام شود. پیش از نصب باید وضعیت BIOS، حالت بوت UEFI، تنظیمات ذخیره‌سازی و درایورهای سخت‌افزاری بررسی شوند.

آیا Windows Server 2022 و 2025 روی DL360 G10 نصب می‌شوند؟

باید میان امکان نصب و پشتیبانی رسمی تفاوت قائل شد. ممکن است یک نسخه ویندوز روی سخت‌افزار نصب و اجرا شود، اما تمام درایورها یا قابلیت‌های مدیریتی آن توسط سازنده تأیید نشده باشند. برای Windows Server 2022 و به‌ویژه 2025، باید فهرست پشتیبانی HPE، درایور کنترلر RAID، کارت شبکه و Firmware دستگاه بررسی شود. اگر سرور برای سرویس‌های حیاتی سازمان استفاده می‌شود، نصب موفق به‌تنهایی معیار کافی برای انتخاب سیستم‌عامل نیست.

راه‌اندازی Active Directory روی DL360 G10

یکی از کاربردهای رایج این سرور، اجرای Domain Controller است. Active Directory امکان مدیریت متمرکز کاربران، گروه‌ها، رایانه‌ها و سیاست‌های امنیتی شبکه را فراهم می‌کند. در سازمان‌های کوچک می‌توان این سرویس را در یک ماشین مجازی Windows Server اجرا کرد.

بااین‌حال بهتر است طراحی زیرساخت به‌گونه‌ای باشد که خرابی یک سرور فیزیکی باعث از دسترس خارج‌شدن تمام سرویس‌های احراز هویت نشود. استفاده از Domain Controller دوم در میزبان مستقل، Backup منظم و مانیتورینگ سرویس DNS از اقدامات مهم برای افزایش پایداری است.

کارت شبکه و امکانات ارتباطی سرور DL360 G10

سرعت شبکه نقش مهمی در عملکرد فایل سرور، مجازی‌سازی و انتقال داده دارد. در پیکربندی‌های رایج، DL360 Gen10 از کارت شبکه چهارپورتی 1GbE استفاده می‌کند. همچنین امکان نصب کارت‌های شبکه سریع‌تر از طریق FlexibleLOM یا PCIe در مدل‌های سازگار وجود دارد.

آیا می‌توان کارت شبکه 10G روی DL360 G10 نصب کرد؟

بله. این سرور از کارت‌های شبکه 10GbE سازگار پشتیبانی می‌کند. بسته به مدل کارت، اتصال می‌تواند از طریق پورت RJ45 یا ماژول‌های SFP+ انجام شود. برای انتخاب کارت مناسب باید موارد زیر بررسی شوند:

  • سازگاری با سرور و Firmware
  • پشتیبانی سیستم‌عامل
  • نوع اسلات PCIe یا FlexibleLOM
  • تعداد پورت موردنیاز
  • نوع کابل و سوئیچ شبکه
  • میزان مصرف برق و گرمای کارت

برای محیط VMware، پشتیبانی درایور کارت شبکه اهمیت ویژه‌ای دارد؛ زیرا بعضی کارت‌های قدیمی ممکن است در نسخه‌های جدیدتر ESXi پشتیبانی نشوند.

کارت شبکه سرور HP DL360 G10

آیا شبکه 10G برای همه سرورها ضروری است؟

خیر. اگر سرور تنها چند سرویس سبک ارائه می‌دهد و حجم انتقال داده پایین است، شبکه 1GbE ممکن است پاسخ‌گوی نیاز باشد. اما در محیط‌هایی که چندین ماشین مجازی از یک ذخیره‌ساز مشترک استفاده می‌کنند، عملیات Backup سنگین انجام می‌شود یا فایل‌های حجیم جابه‌جا می‌شوند، شبکه 10GbE می‌تواند گلوگاه ارتباطی را کاهش دهد.

برای نمونه، سرعت تئوری یک اتصال 1GbE برابر ۱۲۵ مگابایت بر ثانیه است؛ درحالی‌که اتصال 10GbE سرعت تئوری ۱۲۵۰ مگابایت بر ثانیه دارد. البته سرعت واقعی به سربار پروتکل، عملکرد دیسک، پردازنده و تجهیزات شبکه بستگی دارد.

تفاوت NIC Teaming و افزایش سرعت واقعی

استفاده از چند پورت شبکه در قالب Teaming می‌تواند افزونگی و توزیع بار فراهم کند. اما اتصال دو پورت 1GbE الزاماً به این معنا نیست که یک انتقال فایل منفرد با سرعت 2Gbps انجام می‌شود. در بسیاری از روش‌های توزیع بار، هر جریان ارتباطی روی یک لینک قرار می‌گیرد. بنابراین افزایش سرعت مجموع برای چند ارتباط هم‌زمان ممکن است اتفاق بیفتد، نه لزوماً برای یک ارتباط واحد.

بررسی پاور سرور HP DL360 G10

منبع تغذیه یکی از قطعات مهم در پایداری سرور است. DL360 Gen10 بسته به پیکربندی از منابع تغذیه HPE Flex Slot Hot-Plug با توان‌های مختلف پشتیبانی می‌کند. مدل‌های ۵۰۰، ۸۰۰ و ۱۶۰۰ وات از گزینه‌های شناخته‌شده این نسل هستند؛ اما انتخاب دقیق پاور باید مطابق شاسی، پردازنده و تجهیزات نصب‌شده انجام شود.

تفاوت یک پاور و دو پاور در DL360 G10

وجود دو پاور می‌تواند امکان طراحی افزونگی برق را فراهم کند. در حالت افزونه، اگر یکی از منابع تغذیه دچار مشکل شود، پاور دیگر در صورت داشتن ظرفیت کافی می‌تواند به تأمین برق ادامه دهد. اما نصب دو پاور به‌تنهایی تضمین‌کننده افزونگی کامل نیست. برای افزایش اطمینان، بهتر است هر پاور به مسیر برق مستقل یا PDU مناسب متصل شود. همچنین ظرفیت هر پاور باید با مصرف واقعی سیستم هماهنگ باشد.

مصرف برق سرور DL360 G10 چقدر است؟

مصرف برق عدد ثابتی ندارد. یک سرور با یک پردازنده Silver، چند ماژول رم و دو SSD مصرف متفاوتی نسبت به سروری با دو پردازنده پرمصرف، حافظه زیاد و چندین هارد SAS خواهد داشت. برای برآورد دقیق‌تر باید توان پردازنده‌ها، تعداد هاردها، کارت‌های توسعه، فن‌ها و الگوی بار کاری بررسی شود. همچنین توان نامی پاور را نباید با مصرف واقعی سرور یکسان دانست. وجود پاور ۸۰۰ واتی به معنای مصرف دائمی ۸۰۰ وات نیست.

سیستم خنک‌کننده و فن‌های سرور DL360 G10

به دلیل ارتفاع 1U، سرور DL360 Gen10 از فن‌های کوچک و پرسرعت برای ایجاد جریان هوای کافی استفاده می‌کند. این فن‌ها برای محیط رک و دیتاسنتر طراحی شده‌اند و صدای آن‌ها معمولاً از فن‌های کامپیوترهای معمولی بیشتر است. سرعت فن‌ها به دمای قطعات، نوع پردازنده، کارت‌های توسعه و وضعیت Firmware بستگی دارد.

چرا فن سرور DL360 G10 با سرعت بالا کار می‌کند؟

افزایش دور فن می‌تواند ناشی از دلایل زیر باشد:

  • افزایش دمای پردازنده
  • اختلال در یکی از فن‌ها
  • نصب کارت PCIe با مصرف حرارتی بالا
  • استفاده از قطعه ناسازگار
  • خطای سنسور دما
  • تنظیمات نامناسب Cooling
  • محدودیت جریان هوا در رک
  • دمای بالای محیط

برای بررسی مشکل، ابتدا باید وضعیت Thermal در iLO مشاهده شود. اگر همه فن‌ها با سرعت غیرعادی کار می‌کنند، بهتر است پیش از تعویض آن‌ها، هشدارهای سخت‌افزاری و وضعیت سنسورها بررسی شوند.

آیا می‌توان سرعت فن DL360 G10 را دستی کاهش داد؟

تنظیمات مربوط به خنک‌سازی در BIOS و iLO ممکن است بسته به نسخه Firmware و پیکربندی متفاوت باشند. اما کاهش اجباری سرعت فن بدون بررسی دمای قطعات توصیه نمی‌شود؛ زیرا می‌تواند باعث افزایش دمای CPU، حافظه و کنترلر ذخیره‌سازی شود. اگر سرور در محیط اداری نصب شده و صدای زیادی دارد، بهتر است ابتدا وضعیت فن‌ها، تنظیمات حرارتی و محل نصب بررسی شود. برای محیط‌هایی که سکوت اهمیت دارد، سرور رکمونت 1U معمولاً بهترین انتخاب نیست.

مدیریت سرور DL360 G10 با HPE iLO 5

یکی از مهم‌ترین امکانات سرور DL360 G10، کنترلر مدیریتی HPE Integrated Lights-Out 5 یا iLO 5 است. این فناوری امکان مدیریت خارج از باند را فراهم می‌کند؛ یعنی مدیر شبکه می‌تواند بدون نیاز به ورود به سیستم‌عامل، وضعیت سخت‌افزار را بررسی کند. قابلیت‌های اصلی iLO شامل موارد زیر است:

  • مشاهده وضعیت پردازنده و حافظه
  • بررسی دمای قطعات
  • مشاهده سلامت فن‌ها و پاورها
  • دسترسی به گزارش خطاهای سخت‌افزاری
  • روشن و خاموش‌کردن سرور از راه دور
  • مشاهده اطلاعات Firmware
  • استفاده از قابلیت‌های کنسول و رسانه مجازی مطابق سطح لایسنس

تفاوت iLO Standard و iLO Advanced

بخشی از قابلیت‌های مدیریتی در سطح استاندارد در دسترس هستند. برای استفاده از برخی امکانات پیشرفته مانند قابلیت‌های کامل کنسول از راه دور و Virtual Media ممکن است به لایسنس iLO Advanced نیاز باشد. هنگام خرید سرور کارکرده، وجود لایسنس را باید به‌صورت جداگانه بررسی کرد. داشتن پورت iLO به معنای فعال‌بودن تمام امکانات پیشرفته نیست.

مدیریت سرور با HPE iLO 5

چگونه IP آدرس iLO را پیدا کنیم؟

آدرس iLO را می‌توان از طریق تنظیمات مدیریتی هنگام راه‌اندازی سرور، بخش System Utilities یا تجهیزات شبکه بررسی کرد. اگر DHCP فعال باشد، ممکن است iLO به‌صورت خودکار آدرس دریافت کند. برای استفاده عملیاتی، بهتر است آدرس مدیریتی ثابت یا رزرو DHCP تعریف شود تا دسترسی به سرور با تغییر IP مختل نشود. همچنین توصیه می‌شود iLO در شبکه مدیریتی مجزا قرار بگیرد و مستقیماً از اینترنت عمومی قابل دسترسی نباشد.

اهمیت به‌روزرسانی Firmware

Firmware قدیمی ممکن است دارای مشکلات سازگاری، خطاهای عملکردی یا آسیب‌پذیری‌های امنیتی باشد. برای به‌روزرسانی باید نسخه فعلی BIOS، iLO، کنترلر RAID و سایر تجهیزات بررسی شود. بهتر است به‌روزرسانی از طریق ابزارهای رسمی HPE و مطابق وابستگی نسخه‌ها انجام شود. در محیط عملیاتی، قبل از ارتقا باید Backup معتبر تهیه و زمان مناسب برای خاموشی احتمالی در نظر گرفته شود.

امنیت سرور DL360 G10

امنیت سرور تنها به نصب آنتی‌ویروس یا فایروال محدود نمی‌شود. DL360 Gen10 از مجموعه‌ای از قابلیت‌های امنیتی سخت‌افزاری و Firmware استفاده می‌کند که می‌توانند در محافظت از فرایند راه‌اندازی و مدیریت سیستم نقش داشته باشند. یکی از فناوری‌های مهم این نسل، HPE Silicon Root of Trust است که برای ایجاد زنجیره اعتماد در Firmware طراحی شده است. همچنین قابلیت‌هایی مانند Secure Boot و TPM در پیکربندی‌های سازگار می‌توانند به محافظت از فرایند بوت و کلیدهای رمزنگاری کمک کنند.

برای افزایش امنیت، بهتر است:

  • رمز عبور پیش‌فرض iLO تغییر کند.
  • دسترسی مدیریتی محدود شود.
  • Firmwareهای امنیتی بررسی و به‌روزرسانی شوند.
  • سرویس‌های غیرضروری غیرفعال شوند.
  • دسترسی کاربران بر اساس سطح مسئولیت تعریف شود.
  • Backup به‌صورت دوره‌ای آزمایش شود.
  • گزارش‌های سخت‌افزاری و امنیتی مانیتور شوند.

کاربردهای سرور HP DL360 G10

این سرور برای طیف گسترده‌ای از بارهای کاری سازمانی قابل استفاده است. بااین‌حال، بهترین کاربرد به کانفیگ سخت‌افزاری بستگی دارد.

استفاده به‌عنوان سرور مجازی‌سازی

یکی از رایج‌ترین کاربردها، اجرای VMware ESXi یا Hyper-V است. با نصب حافظه کافی و ذخیره‌سازی SSD، می‌توان چندین سرویس را روی یک سرور فیزیکی اجرا کرد. این روش برای سازمان‌هایی که قصد کاهش تعداد سرورهای فیزیکی و ساده‌سازی مدیریت زیرساخت دارند، مناسب است.

استفاده به‌عنوان فایل سرور

DL360 G10 می‌تواند برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها، مدیریت دسترسی کاربران و نگهداری اسناد سازمانی استفاده شود. در این کاربرد، انتخاب هارد و سطح RAID اهمیت زیادی دارد. اگر حجم اطلاعات بالا و تعداد کاربران محدود باشد، ظرفیت ذخیره‌سازی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اما در محیط‌هایی با دسترسی هم‌زمان زیاد، عملکرد I/O نیز تعیین‌کننده خواهد بود.

استفاده به‌عنوان سرور حسابداری

بسیاری از نرم‌افزارهای حسابداری سازمانی به سروری پایدار با پردازنده مناسب، رم کافی و ذخیره‌سازی مطمئن نیاز دارند. برای چنین کاربردی، انتخاب سریع‌ترین پردازنده موجود همیشه ضروری نیست. در بسیاری از موارد، SSD مناسب، Backup منظم و پایداری سیستم‌عامل تأثیر بیشتری بر تجربه کاربران دارند.

استفاده برای پایگاه داده

این سرور می‌تواند میزبان پایگاه داده‌هایی مانند Microsoft SQL Server باشد. برای دیتابیس باید به سرعت ذخیره‌سازی، ظرفیت رم، تعداد هسته‌های پردازنده و هزینه لایسنس توجه شود. در برخی نسخه‌های SQL Server، تعداد هسته‌های پردازنده مستقیماً بر هزینه مجوز اثر دارد؛ بنابراین خرید CPU با هسته‌های بیشتر ممکن است هزینه کل پروژه را افزایش دهد.

استفاده در محیط‌های آزمایشگاهی

DL360 G10 برای راه‌اندازی آزمایشگاه شبکه و مجازی‌سازی نیز کاربرد دارد. می‌توان از آن برای آزمایش Windows Server، Linux، VMware، فایروال‌های مجازی و سرویس‌های سازمانی استفاده کرد. البته هنگام استفاده در خانه یا دفتر کوچک باید صدای فن، مصرف برق و گرمای تولیدشده را در نظر گرفت.

کانفیگ پیشنهادی سرور DL360 G10 برای کاربردهای مختلف

انتخاب کانفیگ باید با توجه به تعداد کاربران، نرم‌افزارهای مورد استفاده و برنامه توسعه انجام شود. پیکربندی‌های زیر نمونه‌های پیشنهادی برای برنامه‌ریزی اولیه هستند و قبل از خرید باید سازگاری قطعات و وضعیت موجودی بررسی شود.

کانفیگ اقتصادی برای فایل سرور و حسابداری

قطعه پیشنهاد
پردازنده Intel Xeon Silver 4214
رم 64GB DDR4 ECC
ذخیره‌سازی 2× Enterprise SSD
RAID RAID 1
شبکه 1GbE یا 10GbE بر اساس نیاز
پاور افزونه در صورت نیاز به پایداری بیشتر

این کانفیگ برای سازمان‌های کوچک با بار کاری سبک تا متوسط قابل بررسی است.

کانفیگ پیشنهادی برای VMware

قطعه پیشنهاد
پردازنده 2× Intel Xeon Gold 6138
رم 256GB DDR4 ECC
ذخیره‌سازی 4× Enterprise SSD
RAID RAID 10
شبکه 10GbE
مدیریت iLO 5

این ترکیب برای اجرای چندین ماشین مجازی مناسب است؛ البته تعداد واقعی VMها باید بر اساس مصرف منابع مشخص شود.

کانفیگ برای پایگاه داده و پردازش سنگین‌تر

قطعه پیشنهاد
پردازنده 2× Intel Xeon Gold 6248R
رم 384GB DDR4 ECC
ذخیره‌سازی SSD Enterprise با تحمل نوشتن مناسب
RAID متناسب با بار کاری، مانند RAID 10
شبکه 10GbE یا بیشتر در صورت نیاز
پاور مطابق محاسبه مصرف و افزونگی

این کانفیگ برای بارهای کاری پردازشی و حافظه‌محور قابل بررسی است؛ اما برای نرم‌افزارهای دارای لایسنس مبتنی بر هسته باید هزینه مجوز نیز محاسبه شود.

مقایسه سرور DL360 G10 با مدل‌های مشابه

تفاوت DL360 G10 با DL380 G10

هر دو سرور از خانواده HPE ProLiant Gen10 هستند و از پردازنده‌های Intel Xeon Scalable استفاده می‌کنند. تفاوت اصلی در طراحی شاسی و ظرفیت توسعه است. سرور DL360 G10 HP با ارتفاع 1U برای محیط‌هایی مناسب است که تراکم رک اهمیت زیادی دارد. در مقابل، DL380 Gen10 با ارتفاع 2U فضای بیشتری برای ذخیره‌سازی، کارت‌های توسعه و بعضی پیکربندی‌های سخت‌افزاری فراهم می‌کند.

ویژگی DL360 Gen10 DL380 Gen10
ارتفاع 1U 2U
تعداد پردازنده حداکثر ۲ حداکثر ۲
خانواده پردازنده Xeon Scalable نسل ۱ و ۲ Xeon Scalable نسل ۱ و ۲
نوع حافظه DDR4 ECC DDR4 ECC
ظرفیت توسعه محدودتر گسترده‌تر
کاربرد شاخص تراکم رک و مجازی‌سازی مجازی‌سازی و توسعه ذخیره‌سازی

اگر به تعداد بیشتری هارد یا کارت توسعه نیاز دارید، DL380 G10 معمولاً انعطاف بیشتری ارائه می‌کند. اما اگر فضای رک محدود باشد و ظرفیت توسعه DL360 پاسخ‌گوی نیاز باشد، انتخاب مدل 1U منطقی است.

تفاوت سرور DL360 G10 با DL360 G9

سرور DL360 G10 نسبت به Gen9 از معماری پردازنده جدیدتر و حافظه DDR4 با سرعت‌های بالاتر در پیکربندی‌های سازگار استفاده می‌کند. همچنین نسل پنجم iLO و تغییرات معماری امنیتی از تفاوت‌های مهم آن هستند. بااین‌حال، هنگام خرید دست‌دوم باید وضعیت قطعات و قیمت را نیز در نظر گرفت. یک DL360 G9 با کانفیگ مناسب ممکن است برای سرویس‌های سبک کافی باشد؛ اما Gen10 معمولاً فضای بیشتری برای ارتقا در چارچوب سخت‌افزار همان نسل فراهم می‌کند.

تفاوت DL360 G10 با DL360 Gen10 Plus

با وجود شباهت نام، این دو سرور از معماری یکسانی استفاده نمی‌کنند. DL360 Gen10 Plus از پردازنده‌های نسل سوم Xeon Scalable پشتیبانی می‌کند و در بخش‌هایی مانند معماری پردازنده، حافظه و توسعه PCIe نسبت به Gen10 تغییر کرده است. بنابراین رم، پردازنده، رایزر و بعضی تجهیزات جانبی این دو مدل لزوماً قابل جابه‌جایی نیستند. هنگام خرید قطعه باید مدل دقیق سرور و پارت‌نامبر آن بررسی شود.

راهنمای خرید سرور DL360 G10 دست‌دوم

از آنجا که بخش مهمی از بازار این نسل را تجهیزات کارکرده تشکیل می‌دهد، بررسی سلامت دستگاه اهمیت زیادی دارد. ظاهر تمیز سرور به‌تنهایی نشان‌دهنده سلامت سخت‌افزار نیست.

بررسی سلامت پردازنده و رم

ابتدا باید مشخصات CPU و حافظه از طریق BIOS یا iLO بررسی شوند. وجود دو پردازنده در مشخصات فروشنده باید با اطلاعات شناسایی‌شده توسط سیستم تطبیق داشته باشد. برای حافظه نیز تعداد ماژول‌ها، ظرفیت هر DIMM و وضعیت سلامت بررسی شود. بهتر است گزارش‌های خطای حافظه و رویدادهای سخت‌افزاری نیز مشاهده شوند.

بررسی سلامت هاردها

  • درایوهای کارکرده باید از نظر وضعیت سلامت، خطاهای رسانه و میزان استفاده بررسی شوند.
  • برای SSD، شاخص‌های مرتبط با فرسودگی و میزان نوشتن اهمیت دارند.
  • برای HDD نیز وضعیت خطاهای خواندن، سکتورهای معیوب و گزارش‌های کنترلر باید بررسی شود.
  • وجود RAID سالم به‌تنهایی به معنای سالم‌بودن تمام هاردها نیست.

بررسی پاور و فن‌ها

هر دو پاور، در صورت وجود، باید توسط سیستم شناسایی شوند و خطای سخت‌افزاری نداشته باشند. همچنین وضعیت فن‌ها باید در iLO بررسی شود. صدای غیرعادی، لرزش شدید یا خطای سنسور می‌تواند نشانه وجود مشکل باشد.

بررسی سلامت کنترلر RAID

کنترلر باید بدون خطای سخت‌افزاری شناسایی شود. اگر از کش محافظت‌شده استفاده می‌شود، وضعیت باتری یا خازن مربوط نیز بررسی شود. خرابی تجهیزات محافظت از کش ممکن است باعث محدودشدن برخی قابلیت‌ها یا کاهش عملکرد نوشتن شود.

بررسی iLO و شماره سریال

پیش از خرید، بهتر است امکان ورود به iLO آزمایش شود. شماره سریال و اطلاعات دستگاه نیز باید با مشخصات اعلام‌شده مطابقت داشته باشند. در سرورهای کارکرده، بهتر است تنظیمات مدیریتی قبلی پاک‌سازی و رمزهای عبور مجدداً تنظیم شوند.

چک‌لیست خرید DL360 G10

  • بررسی مدل دقیق شاسی و پارت‌نامبر
  • تطبیق پردازنده‌ها با مشخصات اعلام‌شده
  • بررسی تعداد و ظرفیت رم
  • تست سلامت هاردها و SSDها
  • بررسی کنترلر RAID و کش
  • بررسی سلامت فن و پاور
  • مشاهده گزارش‌های iLO
  • بررسی وضعیت BIOS و Firmware
  • بررسی وجود Caddy، Rail Kit و تجهیزات جانبی
  • اطمینان از شرایط گارانتی و مهلت تست

مشکلات رایج سرور DL360 G10 و روش عیب‌یابی

سرور روشن می‌شود اما تصویر ندارد

در این شرایط باید ابتدا وضعیت چراغ سلامت، گزارش‌های iLO و کدهای خطای راه‌اندازی بررسی شود. مشکل می‌تواند به رم، پردازنده، تنظیمات Firmware یا یکی از قطعات سخت‌افزاری مربوط باشد. اگر اخیراً رم یا پردازنده تعویض شده است، سازگاری و ترتیب نصب آن‌ها باید بررسی شود.

سرور هاردها را شناسایی نمی‌کند

ابتدا وضعیت اتصال بک‌پلین، کابل‌ها و کنترلر بررسی شود. اگر هارد در ابزار کنترلر دیده می‌شود اما در سیستم‌عامل وجود ندارد، ممکن است Logical Drive تعریف نشده باشد. در صورت وجود اطلاعات مهم، قبل از تغییر تنظیمات RAID باید از وضعیت آرایه اطمینان حاصل شود.

سرور مرتب ریستارت می‌شود

ریستارت ناگهانی می‌تواند ناشی از مشکلات برق، افزایش دما، خطای حافظه، Firmware یا سیستم‌عامل باشد. برای تشخیص علت، باید زمان رخداد و گزارش‌های سخت‌افزاری بررسی شوند. اگر مشکل در بار پردازشی سنگین اتفاق می‌افتد، بررسی دمای CPU و توان مصرفی اهمیت بیشتری دارد.

سرور بعد از نصب رم جدید بوت نمی‌شود

ابتدا باید نوع حافظه و سازگاری آن بررسی شود. نصب RDIMM و LRDIMM به‌صورت ترکیبی پشتیبانی نمی‌شود. همچنین ظرفیت ماژول، تعداد Rank و محدودیت پردازنده ممکن است بر سازگاری اثر بگذارد.

سرعت سرور پایین است

کاهش عملکرد همیشه به پردازنده مربوط نیست. گلوگاه ذخیره‌سازی، کمبود حافظه، افزایش Swap، محدودیت شبکه یا تنظیمات Power Management نیز می‌توانند باعث کندی شوند. برای عیب‌یابی باید مصرف CPU، RAM، Disk Latency و Network Throughput به‌صورت هم‌زمان بررسی شود.

ارتقای سرور HP DL360 G10؛ کدام قطعات ارزش ارتقا دارند؟

یکی از مزایای DL360 Gen10 امکان ارتقای برخی قطعات است. بااین‌حال، ارتقا باید با توجه به هزینه قطعات و ارزش نهایی سرور انجام شود.

ارتقای پردازنده

اگر پردازنده فعلی پاسخ‌گوی نیاز نیست، می‌توان مدل‌های سازگار با تعداد هسته یا فرکانس بالاتر را بررسی کرد. اما باید محدودیت‌های HPE درباره نسل CPU، توان حرارتی، هیت‌سینک و پیکربندی دوپردازنده‌ای رعایت شود.

ارتقای رم

برای بسیاری از محیط‌های مجازی‌سازی، افزایش ظرفیت رم یکی از مؤثرترین ارتقاها است. اگر CPU و ذخیره‌سازی ظرفیت کافی داشته باشند، افزایش رم می‌تواند تعداد VMهای قابل اجرا را بیشتر کند.

ارتقای ذخیره‌سازی

جایگزینی HDD با SSD سازمانی، در بارهای کاری حساس به I/O، می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر سرعت پاسخ‌گویی داشته باشد. البته باید نوع کنترلر، سطح RAID و ظرفیت موردنیاز بررسی شود.

ارتقای شبکه

اگر سرور به ذخیره‌ساز مشترک متصل است یا انتقال داده سنگینی انجام می‌دهد، ارتقا به 10GbE می‌تواند مفید باشد. اما اگر گلوگاه اصلی در دیسک یا CPU باشد، افزایش سرعت شبکه به‌تنهایی مشکل را برطرف نمی‌کند.

چه زمانی ارتقای DL360 G10 به‌صرفه نیست؟

اگر برای رسیدن به عملکرد موردنیاز باید هم‌زمان پردازنده، رم، ذخیره‌سازی، کنترلر و کارت شبکه تعویض شوند، بهتر است هزینه نهایی با خرید سرور نسل جدیدتر مقایسه شود. در بعضی پروژه‌ها، هزینه برق و نگهداری در چند سال آینده نیز می‌تواند تفاوت قیمت اولیه را جبران کند.

قیمت سرور DL360 G10 HP به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت سرور DL360 G10 به یک عدد ثابت محدود نمی‌شود. دو دستگاه با شاسی یکسان ممکن است به دلیل تفاوت پردازنده، حافظه، ذخیره‌سازی و تجهیزات جانبی، ارزش بسیار متفاوتی داشته باشند. مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت عبارت‌اند از:

  • تعداد و مدل پردازنده
  • ظرفیت و نوع رم
  • تعداد و نوع هارد
  • مدل کنترلر RAID
  • وجود Smart Storage Battery
  • تعداد و توان پاورها
  • نوع شاسی
  • کارت شبکه
  • وجود Rail Kit و Caddy
  • سلامت دستگاه
  • شرایط گارانتی و خدمات

هنگام مقایسه قیمت، بهتر است مشخصات کامل دو سرور کنار هم قرار گیرند. برای مثال، یک سرور با دو پردازنده Gold، حافظه ۲۵۶ گیگابایت و SSD سازمانی را نباید صرفاً بر اساس نام مدل با دستگاهی دارای یک پردازنده Silver و حافظه ۳۲ گیگابایت مقایسه کرد.

خرید سرور DL360 G10 HP از شبکه گستران فرابورس

اگر قصد خرید سرور HP DL360 G10 را دارید، بهتر است ابتدا نوع کاربرد و منابع موردنیاز مشخص شوند. تعداد کاربران، نوع نرم‌افزار، ظرفیت ذخیره‌سازی، تعداد ماشین‌های مجازی و برنامه توسعه آینده از مهم‌ترین عواملی هستند که در انتخاب کانفیگ نقش دارند.

شبکه گستران فرابورس امکان استعلام موجودی و بررسی کانفیگ‌های مختلف سرور DL360 Gen10 را فراهم می‌کند. برای انتخاب مناسب می‌توانید مشخصات موردنیاز شامل پردازنده، رم، هارد، کنترلر و تجهیزات جانبی را اعلام کنید. پیش از نهایی‌کردن خرید، وضعیت موجودی، سلامت قطعات، شرایط گارانتی و سازگاری سخت‌افزار با نرم‌افزار موردنظر باید تأیید شود.

سؤالات متداول درباره سرور DL360 G10 HP

۱. سرور DL360 G10 چند پردازنده پشتیبانی می‌کند؟

این سرور دارای دو سوکت پردازنده است و از حداکثر دو CPU سازگار Intel Xeon Scalable نسل اول یا دوم پشتیبانی می‌کند.

۲. آیا می‌توان DL360 G10 را با یک پردازنده استفاده کرد؟

بله. سرور می‌تواند در پیکربندی تک‌پردازنده‌ای کار کند؛ اما اسلات‌های رم و توسعه وابسته به پردازنده دوم در دسترس نخواهند بود.

۳. حداکثر رم سرور DL360 G10 چقدر است؟

این سرور دارای ۲۴ اسلات DDR4 است و در پیکربندی‌های سازگار از حداکثر ۳ ترابایت LRDIMM پشتیبانی می‌کند. ظرفیت‌های خاص Persistent Memory جداگانه محاسبه می‌شوند.

۴. آیا DL360 G10 از رم DDR5 پشتیبانی می‌کند؟

خیر. این مدل از حافظه DDR4 سازمانی سازگار استفاده می‌کند و امکان نصب DDR5 روی آن وجود ندارد.

۵. آیا سرور DL360 G10 برای VMware مناسب است؟

بله، این سرور برای مجازی‌سازی قابل استفاده است؛ اما نسخه ESXi باید با پردازنده، کارت شبکه و کنترلر ذخیره‌سازی تطبیق داده شود.

۶. آیا DL360 G10 از هارد NVMe پشتیبانی می‌کند؟

بله، در پیکربندی‌های مجهز به بک‌پلین و کیت‌های مناسب از درایوهای NVMe پشتیبانی می‌کند.

۷. آیا امکان نصب کارت شبکه 10G وجود دارد؟

بله. می‌توان از کارت‌های 10GbE سازگار در اسلات‌های مناسب استفاده کرد.

۸. تفاوت DL360 G10 و DL380 G10 چیست؟

مهم‌ترین تفاوت در فرم‌فاکتور و ظرفیت توسعه است. DL360 یک سرور 1U و DL380 یک سرور 2U با فضای توسعه بیشتر است.

۹. آیا سرور DL360 G10 برای نرم‌افزار حسابداری مناسب است؟

بله، در صورت انتخاب پردازنده، رم و ذخیره‌سازی مناسب می‌تواند برای نرم‌افزارهای حسابداری سازمانی استفاده شود.

۱۰. چرا فن DL360 G10 صدای زیادی دارد؟

فن‌های این سرور برای خنک‌سازی شاسی فشرده 1U طراحی شده‌اند. افزایش دما، نوع قطعات و برخی خطاهای سخت‌افزاری نیز می‌توانند باعث افزایش دور فن شوند.

۱۱. آیا می‌توان از هارد معمولی SATA استفاده کرد؟

برخی درایوهای SATA ممکن است از نظر ارتباطی قابل استفاده باشند، اما برای محیط عملیاتی باید سازگاری، دوام و پشتیبانی کنترلر بررسی شود.

۱۲. آیا DL360 G10 از RAID 10 پشتیبانی می‌کند؟

بله، با کنترلر مناسب و تعداد کافی درایو می‌توان RAID 10 ایجاد کرد.

۱۳. آیا امکان نصب GPU روی DL360 G10 وجود دارد؟

در برخی پیکربندی‌های سازگار امکان نصب کارت گرافیک مشخص وجود دارد؛ اما محدودیت فضا، توان، خنک‌سازی و رایزر باعث می‌شود این مدل برای پردازش‌های سنگین چند GPU انتخاب مناسبی نباشد.

۱۴. آیا DL360 G10 برای استفاده در خانه مناسب است؟

از نظر فنی می‌توان از آن در محیط خانگی استفاده کرد؛ اما صدای فن، مصرف برق و نیاز به تهویه مناسب باید در نظر گرفته شود.

۱۵. آیا می‌توان پردازنده Gold 6138 را روی DL360 G10 نصب کرد؟

بله، Gold 6138 از پردازنده‌های نسل اول Xeon Scalable است که در فهرست پردازنده‌های سازگار این سرور قرار دارد. بااین‌حال باید وضعیت Firmware و پیکربندی دستگاه بررسی شود.

۱۶. آیا می‌توان دو مدل CPU متفاوت نصب کرد؟

برای پیکربندی دوپردازنده‌ای پشتیبانی‌شده باید از پردازنده‌های همسان و سازگار استفاده شود.

۱۷. آیا سرور DL360 G10 از بوت UEFI پشتیبانی می‌کند؟

بله. این سرور از UEFI پشتیبانی می‌کند و تنظیمات بوت از طریق System Utilities قابل مدیریت هستند.

۱۸. آیا خرید DL360 G10 دست‌دوم ریسک دارد؟

مانند هر سخت‌افزار کارکرده، ریسک خرابی وجود دارد. بررسی سلامت پردازنده، رم، هارد، پاور، فن و گزارش‌های iLO می‌تواند به کاهش این ریسک کمک کند.

۱۹. آیا می‌توان DL360 G10 را به Gen10 Plus ارتقا داد؟

خیر. Gen10 Plus یک پلتفرم سخت‌افزاری متفاوت است و نمی‌توان با تعویض ساده پردازنده یا Firmware، DL360 Gen10 را به آن تبدیل کرد.

۲۰. بهترین کانفیگ DL360 G10 برای خرید چیست؟

بهترین کانفیگ به کاربرد بستگی دارد. برای مجازی‌سازی، ترکیب پردازنده Gold، حافظه کافی، SSD سازمانی و شبکه 10GbE می‌تواند نقطه شروع مناسبی باشد؛ اما انتخاب نهایی باید بر اساس بار کاری انجام شود.

جمع‌بندی؛ آیا خرید سرور DL360 G10 HP انتخاب مناسبی است؟

سرور HP DL360 G10 همچنان برای بسیاری از کاربردهای سازمانی، از جمله مجازی‌سازی، فایل سرور، سرویس‌های ویندوزی و پایگاه داده، قابلیت استفاده دارد. طراحی فشرده 1U، پشتیبانی از دو پردازنده Xeon Scalable، حافظه DDR4 ECC، کنترلرهای RAID و مدیریت HPE iLO 5 از مهم‌ترین ویژگی‌های این مدل هستند.

بااین‌حال، انتخاب این سرور باید با توجه به محدودیت‌های نسل سخت‌افزاری آن انجام شود. نبود پشتیبانی از فناوری‌های جدیدتر مانند DDR5 و PCIe 5.0، محدودیت فضای توسعه و هزینه نگهداری از عواملی هستند که هنگام مقایسه با نسل‌های جدیدتر اهمیت دارند.

برای خرید سرور DL360 G10 HP، بهتر است ابتدا نیاز پردازشی و ظرفیت ذخیره‌سازی مشخص شود و سپس کانفیگی انتخاب شود که علاوه بر پاسخ‌گویی به نیاز فعلی، امکان ارتقای منطقی در آینده را فراهم کند. بررسی سلامت سخت‌افزار، سازگاری سیستم‌عامل و شرایط گارانتی نیز باید بخشی از تصمیم نهایی باشد.

مشخصات فنی کامل سرور DL360 G10 HP

نوع محصول: سرور شبکه
مدل: DL360 G10
برند: HP
نسل: 10
رکمونت: 1U
پردازنده قابل پشتیبانی: نسل اول و دوم پردازنده های Xeon برند Intel
چیپست پردازنده: Intel C621
چیپست مدیریت سیستم: HPE iLO 5 ASIC
تعداد اسلات رم: 24
نوع رم: DDR4
رم های قابل پشتیبانی: RDIMM و LRDIMM و NVDIMM و HPE Persistent Memory
سرعت رم: نسل اول پردازنده های Xeon اینتل ماکزیمم: 2666MT/s و نسل دوم پردازنده های Xeon اینتل ماکزیمم: 2933MT/s
هارد قابل پشتیبانی: LFF و SFF وSAS و SATA و SSD و HDD و NVMe
پاور: HPE 500W و HPE 800W و HPE 1600W
پورت سریال: 1 عدد
پورت ویدئو: 2 عدد
پورت شبکه: 4 عدد
اسلات MicroSD: 1 عدد
پورت USB 3.0: 5 عدد
وزن: ~ 5 کیلوگرم
ابعاد: 27.83×17.11×1.69 اینچ
گارانتی: 12 ماه گارانتی معتبر شبکه گستران فرابورس
موجودی: موجود در انبار
وضعیت محصول: کارکرده

 

پردازنده های قابل نصب بر روی سرور DL360 G10 HP

توجه داشته باشید که سرور DL360 G10 HP بازه ی گسترده ای مدلهای CPU را پشتیبانی میکند.  ممکن است در جدول های زیر پردازنده ای ذکر نشده باشد ولی قابل پشتیبانی توسط سرور DL360 G10 HP باشد.

پردازنده های نسل دوم سری Platinum مدل Xeon برند اینتل برای سرور DL360 G10 HP
مدل پردازنده فرکانس CPU تعداد هسته پاور رم رم به ازای هر سوکت
Platinum 8280 2.7 گیگاهرتز 28 205 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Platinum 8280L 2.7 گیگاهرتز 28 205 وات 2933MT/s 4.5 ترابایت
Platinum 8280M 2.7 گیگاهرتز 28 205 وات 2933MT/s 2 ترابایت
Platinum 8276 2.2 گیگاهرتز 28 165 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Platinum 8276L 2.2 گیگاهرتز 28 165 وات 2933MT/s 4.5 ترابایت
Platinum 8276M 2.2 گیگاهرتز 28 165 وات 2933MT/s 2 ترابایت
Platinum 8270 2.7 گیگاهرتز 26 205 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Platinum 8268 2.9 گیگاهرتز 24 205 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Platinum 8260 2.4 گیگاهرتز 24 165 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Platinum 8260L 2.4 گیگاهرتز 24 165 وات 2933MT/s 4.5 ترابایت
Platinum 8260M 2.4 گیگاهرتز 24 165 وات 2933MT/s 2 ترابایت
Platinum 8260Y 2.4 گیگاهرتز
2.5 گیگاهرتز
2.7 گیگاهرتز
24

20

16

165 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Platinum 8256 3.8 گیگاهرتز 4 105 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Platinum 8253 2.2 گیگاهرتز 16 125 وات 2933MT/s 1 ترابایت

 

پردازنده های نسل اول سری Platinum مدل Xeon برند اینتل برای سرور DL360 G10 HP
مدل پردازنده فرکانس CPU تعداد هسته پاور رم رم به ازای هر سوکت
Platinum 8180M 2.5 گیگاهرتز 28 205 وات 2666MT/s 1.5 ترابایت
Platinum 8180 2.5 گیگاهرتز 28 205 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Platinum 8176 2.1 گیگاهرتز 28 165 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Platinum 8170 2.1 گیگاهرتز 26 165 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Platinum 8168 2.7 گیگاهرتز 24 205 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Platinum 8165 2.3 گیگاهرتز 24 205 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Platinum 8164 2 گیگاهرتز 26 150 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Platinum 8160M 2.1 گیگاهرتز 24 150 وات 2666MT/s 1.5 گیگابایت
Platinum 8160 2.1 گیگاهرتز 24 150 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Platinum 8158 3 گیگاهرتز 12 150 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Platinum 8156 3.6 گیگاهرتز 4 105 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Platinum 8153 2.0 گیگاهرتز 16 125 وات 2666MT/s 768 گیگابایت

 

پردازنده های نسل دوم سری Gold مدل Xeon برند اینتل (جدول اول) مناسب سرور DL360 G10 HP
مدل پردازنده فرکانس CPU تعداد هسته پاور رم رم به ازای هر سوکت
Gold 6262V 1.9 گیگاهرتز 24 135 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6258R 2.7 گیگاهرتز 28 205 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6256 3.6 گیگاهرتز 12 205 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6254 3.1 گیگاهرتز 18 200 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6252 2.1 گیگاهرتز 24 150 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6252N 2.3 گیگاهرتز 24 150 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6250L 3.9 گیگاهرتز 8 185 وات 2933MT/s 4.5 ترابایت
Gold 6250 3.9 گیگاهرتز 8 185 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6248R 3 گیگاهرتز 24 205 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6248 2.5 گیگاهرتز 20 150 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6246R 3.4 گیگاهرتز 16 205 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6246 3.3 گیگاهرتز 12 165 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6244 3.6 گیگاهرتز 8 150 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6242R 3.1 گیگاهرتز 20 205 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6242 2.8 گیگاهرتز 16 150 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6240R 2.4 گیگاهرتز 24 165 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6240 2.6 گیگاهرتز 18 150 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6240Y 2.6 گیگاهرتز

2.8 گیگاهرتز

3.1 گیگاهرتز

18

14

8

150 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6240L 2.6 گیگاهرتز 18 150 وات 2933MT/s 4.5 ترابایت
Gold 6240M 2.6 گیگاهرتز 18 150 وات 2933MT/s 2 ترابایت
Gold 6238R 2.2 گیگاهرتز 28 165 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6238 2.1 گیگاهرتز 22 140 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6238L 2.1 گیگاهرتز 22 140 وات 2933MT/s 4.5 ترابایت
Gold 6238M 2.1 گیگاهرتز 22 140 وات 2933MT/s 2 ترابایت
Gold 6234 3.3 گیگاهرتز 8 130 وات 2933MT/s 1 ترابایت

 

پردازنده های نسل دوم سری Gold مدل Xeon برند اینتل (جدول دوم)
مدل پردازنده فرکانس CPU تعداد هسته پاور رم رم به ازای هر سوکت
Gold 6230R 2.1 گیگاهرتز 26 150 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6230 2.1 گیگاهرتز 20 125 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6230N 2.3 گیگاهرتز 20 125 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6226R 2.9 گیگاهرتز 20 150 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6226 2.7 گیگاهرتز 16 125 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6222V 1.8 گیگاهرتز 12 115 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6212U 2.4 گیگاهرتز 20 165 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6210U 2.5 گیگاهرتز 24 150 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6209U 2.1 گیگاهرتز 20 125 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 6208U 2.9 گیگاهرتز 20 150 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 5222 3.8 گیگاهرتز 16 105 وات 2933MT/s 1 ترابایت
Gold 5220R 2.2 گیگاهرتز 4 150 وات 2666MT/s 1 ترابایت
Gold 5220 2.2 گیگاهرتز 24 125 وات 2666MT/s 1 ترابایت
Gold 5220S 2.7 گیگاهرتز 18 125 وات 2666MT/s 1 ترابایت
Gold 5218R 2.1 گیگاهرتز 18 125 وات 2666MT/s 1 ترابایت
Gold 5218 2.3 گیگاهرتز 20 125 وات 2666MT/s 1 ترابایت
Gold 5218N 2.3 گیگاهرتز 16 110 وات 2666MT/s 1 ترابایت
Gold 5218B 2.3 گیگاهرتز 16 125 وات 2666MT/s 1 ترابایت
Gold 5217 3 گیگاهرتز 8 115 وات 2666MT/s 1 ترابایت
Gold 5215 2.5 گیگاهرتز 10 85 وات 2666MT/s 1 ترابایت
Gold 5215L 2.5 گیگاهرتز 10 85 وات 2666MT/s 4.5 ترابایت
Gold 5215M 2.5 گیگاهرتز 10 85 وات 2666MT/s 2 ترابایت
پردازنده های نسل اول سری Gold مدل Xeon برند اینتل مناسب سرور DL360 G10 HP
مدل پردازنده فرکانس CPU تعداد هسته پاور رم رم به ازای هر سوکت
Gold 6154 3 گیگاهرتز 18 200 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6152 2.1 گیگاهرتز 22 140 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6150 2.7 گیگاهرتز 18 165 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6148 2.4 گیگاهرتز 20 150 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6146 3.2 گیگاهرتز 12 165 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6144 3.5 گیگاهرتز 8 150 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6143 2.8 گیگاهرتز 16 205 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6142 2.6 گیگاهرتز 16 150 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6140 2.3 گیگاهرتز 18 140 وات 2666MT/s 1.5 ترابایت
Gold 6138 2.0 گیگاهرتز 20 125 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6136 3.0 گیگاهرتز 12 150 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6134M 3.2 گیگاهرتز 8 130 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6134 3.2 گیگاهرتز 8 130 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6132 2.6 گیگاهرتز 14 130 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6130 2.1 گیگاهرتز 16 140 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6128 3.4 گیگاهرتز 6 125 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 6126 2.6 گیگاهرتز 12 115 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 5122 3.6 گیگاهرتز 4 125 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 5120 2.2 گیگاهرتز 14 105 وات 2666MT/s 768 گیگابایت
Gold 5118 2.3 گیگاهرتز 12 105 وات 2400MT/s 768 گیگابایت
Gold 5117 2.0 گیگاهرتز 14 105 وات 2400MT/s 768 گیگابایت
Gold 5115 2.4 گیگاهرتز 10 85 وات 2400MT/s 768 گیگابایت

 

پردازنده های نسل اول و دوم سری Silver مدل Xeon برند اینتل برای سرور DL360 G10 HP
مدل پردازنده فرکانس CPU تعداد هسته پاور رم رم به ازای هر سوکت
Silver 4216 2.1 گیگاهرتز 16 100 وات 2400MT/s 1 ترابایت
Silver 4215R 3.2 گیگاهرتز 8 130 وات 2400MT/s 1 ترابایت
Silver 4215 2.5 گیگاهرتز 8 85 وات 2400MT/s 1 ترابایت
Silver 4214R 2.4 گیگاهرتز 12 100 وات 2400MT/s 1 ترابایت
Silver 4214Y 2.2 گیگاهرتز

2.3 گیگاهرتز

2.4 گیگاهرتز

12

10

8

85 وات 2400MT/s 1 ترابایت
Silver 4214 2.2 گیگاهرتز 12 85 وات 2400MT/s 1 ترابایت
Silver 4210R 2.4 گیگاهرتز 10 100 وات 2400MT/s 1 ترابایت
Silver 4210 2.2 گیگاهرتز 10 85 وات 2400MT/s 1 ترابایت
Silver 4208 2.1 گیگاهرتز 8 85 وات 2400MT/s 1 ترابایت
Silver 4116 2.1 گیگاهرتز 12 85 وات 2400MT/s 768 گیگابایت
Silver 4114 2.2 گیگاهرتز 10 85 وات 2400MT/s 768 گیگابایت
Silver 4112 2.6 گیگاهرتز 4 85 وات 2400MT/s 768 گیگابایت
Silver 4110 2.1 گیگاهرتز 8 85 وات 2400MT/s 768 گیگابایت
Silver 4108 1.8 گیگاهرتز 8 85 وات 2400MT/s 768 گیگابایت

 

پردازنده های نسل اول و دوم سری Bronze مدل Xeon برند اینتل برای سرور DL360 G10 HP
مدل پردازنده فرکانس CPU تعداد هسته پاور رم رم به ازای هر سوکت
Bronze 3204 1.9 گیگاهرتز 6 85 وات 2133MT/s 1 ترابایت
Bronze 3206R 1.9 گیگاهرتز 8 85 وات 2133MT/s 1 ترابایت
Bronze 3106 1.7 گیگاهرتز 8 85 وات 2133MT/s 768 گیگابایت
Bronze 3104 1.7 گیگاهرتز 6 85 وات 2133MT/s 768 گیگابایت

***چیپست پردازنده ی سرور DL360 G10 HP نیز از برند اینتل و مدل C621 است.***

رم 

سرور DL360 G10 HP تنها ار رم های نوع DDR4 پشتیبانی میکند و میتواند تا ماکزیمم 24 اسلات رم داشته باشد و در اصل به ازای هر پردازنده 12 اسلات رم و 6 کامال به ازای هر پردازنده و همچنین 2 عدد DIMM به ازای هر کانال تامین میشود. در ادامه به ماکزیمم فضای رم قابل تامین توسط انواع رم در سرور DL360 G10 HP پرداخته ایم:

  • نوع رم: LRDIMM و ماکزیمم فضای قابل تامین برای سرور DL360 G10 HP معادل : 3 ترابایت و چیدمان: 24 عدد رم 128 گیگابایت(24x128GB) و سرعت: 2933MT/s
  • نوع رم: RDIMM و ماکزیمم فضای قابل تامین برای سرور DL360 G10 HP معادل: 1.54 ترابایت و چیدمان: 24 عدد رم 64 گیگابایت(24x64GB) و سرعت: 2933MT/s
  • نوع رم: HPE Persistent Memory و ماکزیمم فضای قابل تامین برای سرور DL360 G10 HP معادل: 6 ترابایت و چیدمان: 12 عدد رم 512 گیگابایت(12x512GB) و سرعت: 2666MT/s
  • نوع رم: NVDIMM و ماکزیمم فضای قابل تامین برای سرور DL360 G10 HP معادل : 192 گیگابایت و چیدمان: 12 عدد رم 16 گیگابایت(12x16GB) و سرعت: 2666MT/s

***به این نکته توجه داشته باشید که بر روی سرور DL360 G10 HP رم های NVDIMM تنها با رم های RDIMM به طور همزمان(mix) قابل استفاده میباشند و همچنین استفاده ی همزمان (mix) از رم های RDIMM و LRDIMM امکان پذیر نمیباشد.***

***همچنین بر روی شاسی سرور DL360 G10 HP ماکزیمم 12 عدد رم NVDIMM تنها توسط پردازنده های نسل اول زئون اینتل قابل پشتیبانی است***

رید کنترلر

رید کنترلرهای Essential برای سرور DL360 G10 HP :

  • HPE Smart Array E208i-a SR Gen10
  • HPE Smart Array E208i-a SR Gen10 LH
  • HPE Smart Array E208i-p SR Gen10
  • HPE Smart Array E208e-p SR Gen10

رید کنترلرهای Performance برای سرور DL360 G10 HP:

  • HPE Smart Array P408i-a SR Gen10
  • HPE Smart Array P408i-a SR Gen10 LH
  • HPE Smart Array P408i-p SR Gen10
  • HPE Smart Array P408e-pSR Gen10
  • HPE Smart Array P816i-a SR Gen10
  • HPE Smart Array P816i-a SR Gen10 LH

 

ماکزیمم هارد قابل تامین DL360 G10 HP

  • نوع هارد: Hot Plug SFF SAS HDD و ماکزیمم ظرفیت برای سرور DL360 G10 HP معادل: 26.4 ترابایت و چیدمان: 11 عدد هارد 2.4 ترابایت ((1+2+8)2.4TBx)
  • نوع هارد: Hot Plug SFF SATA HDD و ماکزیمم ظرفیت: 22 ترابایت و چیدمان: 11 عدد هارد 2 ترابایت ((1+2+8)2TBx)
  • نوع هارد: Hot Plug SFF SAS SSD و ماکزیمم ظرفیت برای سرور DL360 G10 HP معادل: 168.3 ترابایت و چیدمان: 11 عدد هارد 15.3 ترابایت ((1+2+8)15.3TBx)
  • نوع هارد: Hot Plug SFF SATA SSD و ماکزیمم ظرفیت برای سرور DL360 G10 HP معادل: 84.48 ترابایت و چیدمان: 11 عدد هارد 7.68 ترابایت ((1+2+8)7.68TBx)
  • نوع هارد: Hot Plug SFF NVMe PCIe SSD و ماکزیمم ظرفیت: 153.6 ترابایت و چیدمان: 10 عدد هارد 15.36 ترابایت (10×15.36TB)
  • نوع هارد: Hot Plug LFF SAS HDD و ماکزیمم ظرفیت برای سرور DL360 G10 HP معادل: 72 ترابایت و چیدمان: 4 عدد هارد 18 ترابایت (4x18TB)
  • نوع هارد: Hot Plug LFF SATA HDD و ماکزیمم ظرفیت: 72 ترابایت و چیدمان: 4 عدد هارد 18 ترابایت (4x18TB)
  • نوع هارد: Hot Plug LFF SAS SSD و ماکزیمم ظرفیت برای سرور DL360 G10 HP معادل: 7.68 ترابایت و چیدمان: 4 عدد هارد 1.92 ترابایت (4×1.92TB)
  • نوع هارد: Hot Plug LFF SATA SSD و ماکزیمم ظرفیت: 7.68 ترابایت و چیدمان: 4 عدد هارد 1.92 ترابایت (4×1.92TB)

 

نمایش کامل نقد و بررسی
نوع محصول

سرور شبکه

مدل

DL360 G10

برند

HPE

نسل

10

رکمونت

1U

پردازنده قابل پشتیبانی

نسل اول و دوم پردازنده های Xeon برند Intel

چیپست پردازنده

Intel C621

چیپست مدیریت سیستم

HPE iLO 5 ASIC

تعداد اسلات رم

24 عدد، 12 رم به ازای هر پردازنده

نوع رم

DDR4

رم های قابل پشتیبانی

RDIMM و LRDIMM و NVDIMM و HPE Persistent Memory

سرعت رم

نسل اول پردازنده های Xeon اینتل ماکزیمم: 2666MT/s و نسل دوم پردازنده های Xeon اینتل ماکزیمم: 2933MT/s

هارد قابل پشتیبانی

LFF و SFF وSAS و SATA و SSD و HDD و NVMe

پاور

HPE 500W و HPE 800W و HPE 1600W

پورت سریال

1 عدد

پورت ویدئو

2 عدد

پورت شبکه

4 عدد

اسلات MicroSD

1 عدد

وزن

~ 5 کیلوگرم

ابعاد

27.83×17.11×1.69 اینچ

گارانتی

12 ماه گارانتی معتبر شبکه گستران فرابورس

موجودی

موجود در انبار

پورت USB 3
0
نمایش همه مشخصات کالا
5.00 از 5
از 9 رای
دیدگاه خود را در باره این کالا بیان کنید افزودن دیدگاه

9 دیدگاه برای سرور ProLiant DL360 G10 HP

  1. سرور hp dl360g10

    توسط کامران در تاریخ

    خرید این محصول را توصیه می‌کنم

    من سرور hp dl360g10 رو از سایت شما خریداری کردم و واقعاً از کارکرد اون راضی هستم. این سرور به راحتی نیازهای ما را برآورده کرد و اطلاعات دقیقی که تو سایتتون درباره مشخصات و ویژگیهای سرور نوشتید به من تو تصمیم گیری کمک زیادی کرد.

    • توسط ادمین در تاریخ

      سلام دوست عزیز.
      ممنون از نظر لطف شما! خوشحالیم که تجربه خرید با سرور HP ProLiant DL360 G10 برای شما رضایتبخش بوده است. هدف ما ارائه اطلاعات دقیق و کامل درباره محصولات است تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. اگر باز هم سوالی داشتید، ما همیشه آماده پاسخگویی به شما هستیم.
      سپاس از اعتماد شما!

  2. سوال

    توسط محمدی در تاریخ

    خرید این محصول را توصیه می‌کنم

    میخواستم بدونم رم و سی پی یوی این سرورو به راحتی میشه زیاد کرد؟ اگر کسی تجربه‌ ای داره لطفا به اشتراک بذاره.

    • توسط ادمین در تاریخ

      سلام دوست عزیز.
      بله، رم و پردازنده سرور HP ProLiant DL360 G10 به راحتی قابل ارتقا هستند. این سرور با طراحی ماژولار، انعطاف‌پذیری بالایی برای ارتقا سخت‌افزاری دارد. می‌توانید RAM و پردازنده را بسته به نیاز خود افزایش دهید. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، خوشحال می‌شویم با ما به اشتراک بگذارید!
      ممنون از سوال خوب شما!

  3. سرور قوی

    توسط بهرامی در تاریخ

    خرید این محصول را توصیه می‌کنم

    سرور hp dl360 g10 واقعا قدرتمند و انعطافپذیره با پشتیبانی از ارتقا رم نیازهای ما بخوبی برطرف میشه و طراحیش باعث میشه براحتی بتونیم آپدیتش کنیم

    • توسط ادمین در تاریخ

      سلام دوست عزیز.
      ممنون از نظر شما! ما هم کاملاً با شما موافقیم که سرور HP ProLiant DL360 G10 قدرت و انعطاف‌پذیری بالایی دارد. قابلیت ارتقای رم و پردازنده باعث می‌شود تا نیازهای مختلف به‌خوبی برآورده شود. همچنین، طراحی ماژولار این سرور تجربه‌ای عالی برای آپدیت و سفارشی‌سازی فراهم می‌کند.
      ممنون که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید!

  4. dl360 g10

    توسط عزیزی در تاریخ

    خرید این محصول را توصیه می‌کنم

    این سرور بطور کلی خوبه اما به نظرم میتونست کاهش دمارو بهتر مدیریت کنه چون 1درصد ممکنه سرور داغ بشه. البته این موضوع برای من پیش نیومده و عملکرد بالای سی پی یو کاملا بقیه مسائل رو پوشش میده.

    • توسط ادمین در تاریخ

      سلام دوست عزیز.
      ممنون از نظر شما! سرور HP ProLiant DL360 G10 به طور کلی طراحی بسیار کارآمدی داره و مشکل داغ شدن در شرایط عادی پیش نمیاد. اما اگر نیاز به کار با بار کاری بالا دارید، مدیریت حرارتی این سرور به گونه‌ای طراحی شده که گرما به خوبی مدیریت می‌شود. البته، اگر نیاز به ارتقای بیشتر در این زمینه دارید، می‌توانید با ما در ارتباط باشید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.
      ممنون که نظرتون رو به اشتراک گذاشتید!

  5. server hp

    توسط maziar در تاریخ

    نقاط قوت
    • سرعت پردازش
    نقاط ضعف
    • نداره!
    خرید این محصول را توصیه می‌کنم

    این سرور انگار از آینده اومده امکانات عالی داره که هیچ سرور نسل قبلی در این سطح نیستش سرعت پردازش این سرور واقعا شگفت‌ انگیزه فقط موندم چطور تونستن این همه قدرت رو توی یه دستگاه جا بدن

    • توسط ادمین در تاریخ

      سلام دوست عزیز.
      ممنون از نظر هیجان‌انگیز شما! سرور HP ProLiant DL360 G10 واقعاً ترکیبی از قدرت، تکنولوژی و آینده‌نگریه. این سرور برای کسانی که به عملکرد بی‌نظیر و قابلیت‌های پیشرفته نیاز دارن، یک انتخاب عالیه! اگر سوال یا تجربه‌ای دیگه‌ای دارید، خوشحال می‌شیم بشنویم.
      باز هم ممنون از نظر شما!

  6. قوی

    توسط سامانیان در تاریخ

    خرید این محصول را توصیه می‌کنم

    وقتی این سرور رو با مدلهای قبلی مقایسه میکنم انگار از دوران دایناسورا به دنیای آینده پرواز کردم. واقعا بینظیره

    • توسط ادمین در تاریخ

      سلام دوست عزیز.
      کاملاً با شما موافقم! مقایسه سرور HP ProLiant DL360 G10 با مدل‌های قبلی واقعاً تجربه‌ای آینده‌نگرانه‌ است. این سرور با قابلیت‌های پیشرفته و عملکرد فوق‌العاده، به دنیای جدیدی از فناوری پا گذاشته.
      ممنون که تجربه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید!

  7. server g10

    توسط Farnahad در تاریخ

    خرید این محصول را توصیه می‌کنم

    age donbale ye server hamehkare hastid ke betone har chizi ro modiriyat kone dl360 g10 daghighan hamoonie ke niaz darid

    • توسط ادمین در تاریخ

      سلام دوست عزیز.
      کاملاً درست می‌فرمایید! سرور HP ProLiant DL360 G10 واقعاً همه‌کاره و بسیار قدرتمند هست که می‌تونه به خوبی هر نوع نیاز مدیریتی شما رو برطرف کنه.
      ممنون که تجربه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید!

  8. خرید از شما

    توسط طاهری در تاریخ

    خرید این محصول را توصیه می‌کنم

    من dl360 g10 رو از مجموعه ی شما خریدم و واقعا راضیم این سرور با قدرت و کارایی که داره تمام بار سازمان مارو داره به دوش میکشه توضیحات دقیق سایتتون کمک زیادی به تصمیم گیریم کرد

    • توسط ادمین در تاریخ

      سلام دوست عزیز.
      ممنون از نظر شما! ما هم بسیار خوشحالیم که توانستیم رضایت شما را با سرور HP ProLiant DL360 G10 جلب کنیم. این سرور با قدرت بالا و کارایی بی‌نظیر واقعاً برای بار سازمانی سنگین بسیار مناسب است.
      باز هم از شما سپاسگزاریم که تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتید!

  9. پاسخگویی خوب

    توسط حسینی در تاریخ

    خرید این محصول را توصیه می‌کنم

    من برای خرید سرور dl360 g10 با مجموعه شما تماس گرفتم و واقعا از راهنمایی دقیقی که کارشناس فنیتون دادن راضی بودم چون من بین dl380 و dl360 شک داشتم. ایشون تمام سوالات من رو جواب دادن و کانفیگ مناسبی رو پیشنهاد دادن که به بهترین شکل برای سازمان ما مناسب بود. اطلاعات فنی ایشون واقعا کامل بود.

    • توسط ادمین در تاریخ

      سلام دوست عزیز.
      ممنون از نظر شما! ما خیلی خوشحالیم که تونستیم بهتون کمک کنیم و راهنمایی دقیقی در انتخاب سرور HP ProLiant DL360 G10 ارائه بدیم. تیم فنی ما همیشه آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه بهترین راه‌حل‌ها برای نیازهای سازمانی شما هستند.
      ممنون که با ما همراه بودید!

    هیچ پرسش و پاسخی ثبت نشده است.

پرسش خود را درباره این کالا بیان کنید

ثبت پرسش
انصراف ثبت پرسش