مقایسه ی ورک استیشن و سرور

ورک استیشن یا سرور

ورک استیشن و سرور هر دو زیر مجموعه ای از دستگاههای کامپیوتری میباشند. سرورها در شبکه و ورک استیشن ها برای هر کاربری و برای اجرای برنامه های سنگین میتوانند به کار گرفته شوند. در این مقاله ی خاص میخواهیم به مقایسه ، تفاوتها و شباهات ورک استیشن و سرور بپردازیم و با خواندن این مقاله شما میتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسبتر میباشد. با ما همراه باشید.

مدت زمان مطالعه ی این مقاله: 4 دقیقه

ورک استیشن

ورک استیشن یک کیس کامپیوتری است با این تفاوت که از کیس PC معمولی بسیار قدرتمندتر میباشد. کیس های ورک استیشن به طور معمول دارای گرافیک بسیار قوی هستند. این کیس های قدرتمند توانایی اجرای برنامه های سنگین گرافیکی مانند تصویرسازی، ادیت حرفه ای عکس و فیلم، آنالیز داده ای،CAD، برنامه های زمین شناسی و… را دارند. از لحاظ ابعاد و سنگینی، ورک استیشن در اندازه ی یک کیس معمولیست و کاربر حتی در خانه نیز میتواند از آن استفاده کند.

دیگر اینکه ورک استیشنها دارای پردازنده های بسیار قوی و فضای RAM بالا نیز هستند.در مجموع Workstation ها به منظور برای کار با داده های سخت و پیچیده طراحی میشوند. این کیس ها برای کسب و کارهایی که اهدافی همچون تولید انیمیشن، ساخت موسیقی، ادیت ویدئو، طراحی پوستر، تحلیل داده ای و… دارند، ایده آل هستند.

کیس ورک استیشن Z640 HP، تفاوت سرور و ورک استیشن

ورک استیشن ها نیز مانند دیگر تجهیزات کامپیوتری از برند و مدلهای مختلفی برخوردارند. بهترین و شناخته ترین برند ورک استیشن، ورک استیشن های قدرتمند HP میباشند. در این مبحث ما به طور اختصاصی قصد مقایسه ی ورک استیشن و سرور همین برند را داریم.

سرور

سرور در لغت به معنای سرویس دهنده میباشد و یک سخت افزار کامپیوتریست. یک سرور درخواستهای درون یک شبکه کامپیوتری را دریافت کرده و پاسخ میدهد. این سخت افزار قدرتمند میتواند با نصب سیستم عامل به کاربران خود، خدماتی با سرعت بسیار بالا ارائه دهد. بر روی مادربرد سرورها به طور معمول میتوان تعداد بسیار زیادی RAM و هارد جایگذاری نمود و اعمالی مانند ماین ارز دیجیتال را انجام داد.

از وظایف اصلی سرورها میتوان به: پاسخ به درخواست کلاینتها، نگهداری و پردازش حجم بالایی از داده ها و تحلیل داده های سنگین اشاره نمود. اکثر سرورها هیچگاه خاموش نمیشوند و همیشه در حال پردازش داده هستند.

ابعاد سرور بسیار بزرگتر و وزن آنها نیز بسیار سنگینتر از کیس معمولی است و در نتیجه نیاز به فضای اختصاصی دارد. بهترین برند سرور نیز سرورهای HP هستند که بالاترین عملکرد و طول عمر را دارند.

جدول مقایسه ی ورک استیشن و سرور

ورک استیشنسرور
تعریفیک کیس قدرتمند که برای اجرای برنامه های سنگین مانند تصویرسازی، طراحی سه بعدی، ادیت ویدئو و… استفاده میشود.سخت افزاری که به کاربران متصل به خود خدمات ارائه میدهد.
کاراییتجارت، طراحی، مهندسی، محصولات چند رسانه ایسرویس دهنده اینترنت، شرکت، شبکه
سیستم عاملیونیکس، لینوکس، ویندوزلینوکس، ویندوز ، سولاریس
پردازنده گرافیکی (GUI)بر روی کیس باید نصب شود و هنگام تولید تعبیه میشود. گرافیک بسیار قویاختیاری
برنامه هاحرفه ای ، تخصصیهاستینگ، اینترنت
سایزدر ابعاد کیس معمولیابعاد بسیار بزرگتر نسب به ورک استیشن، سرورها به صورت رکمونت میباشند
وزنبین 10 تا 15 کیلوگرم بالاتر از 20 کیلوگرم
فضای رمفضای رم کمتر نسبت به سروربسیار بالاتر
ظرفیت هاردپایینتر نسبت به سروربسیار بالا
سخن پایانی

در مبحث مقایسه ی ورک استیشن و سرور با تمامی نکاتی که گفته شد، باید بخاطر داشته باشید که اصلی ترین نکته ، انتظارات شما از سیستمی است که قصد خرید دارید. اگر یک طراح ، گرافیست و یا ادیتور فیلم و عکس هستید قطعا گزینه ی ورک استیشن برای شما مناسب تر است. اگر میخواهید بجای چند کامپیوتر، از یک سیستم مرجع استفاده نمایید و با نصب ESXi بر روی آن چند سیستم عامل نصب کنید، گزینه ی سرور برای شما مناسب تر است.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
تماس با ما
× سوالی دارید ؟